Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un galip geldiği 2 cumhurbaşkanı seçiminin seçimlerine yönelik soruşturmaya yönelik

Fransa’da savcılığın, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçildiği 2017 ve 2022’deki cumhurbaşkanı seçim kampanyalarının finansmanında “usulsüzlük” bilinsel suçlamalar üzerine, Elysee Sarayı ve hükümete danışmanlık yapan McKinsey şirketi bu kampanyalardaki bir görev hakkındaki soruşturma öğrenildi.

Ulusal Mali Savcılık Ofisinden yapılananlara göre, kasımda yürüttüğü soruşturma kapsamında, Macron’un cumhurbaşkanı seçildiği 2017 ve 2022’deki seçim kampanyalarının finansmanında “usulsüzlük” ve danışmanlık yönetiminin 2017 ve 2022 seçim döneminde hangi bilgileri yorumlayacağı soruşturulacak.

Ulusal basındaki haberlere göre, ayrıca şirkete bazı düzenlemeler iltimas gösterilmesine bir soruşturma soruşturması daha yürütücü savcılık, yürütülen soruşturmalarla Macron ile McKinsey arasındaki bağ ve şirkete danışmanlık sözleşmeleri üzerinden nasıl finansman sağlandığını araştıracak.

Fransa Ulusal Mali Savcılık Ofisi (PNF) 6 Nisan’da, Elysee Sarayı ve hükümet için danışmanlık görevlerini yürüten ABD merkezli McKinsey şirketi hakkında vergi kaçırma ön soruşturmasını açtığını duyurmuştu.

Daha sonra savcılık kararıyla şirket Paris’teki merkezi aramayı gerçekleştirmişti.

MACRON, SUÇLAMALARIN DOĞRU OLMADIĞINI SAVUNMUŞTU

Fransa Senatosunca’nın oluşturduğu komite, 17 Mart’ta görüşleriyle aktardığı raporda, McKinsey’in oğlu 10 yıllık kurum vergilerini ödemediğini bildirmişti.

Raporda, 2018-2021’de şirket ile yapılan sözleşmelerin bedelinin iki katın fazla artarak 1 milyar avronun üzerine çıkması gerekiyordu.

Cumhurbaşkanı Macron, Senato’nun McKinsey’e yönelttiği suçlamaların doğru olmadığını savunmuştu.

*Haberin görselleri AA tarafından servis edilmiştir.

Leave a Comment