‘Günde 2 litre su için’ tavsiyesi çürütüldü

Aberdeen Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, günde iki litre tüketici su hattının doğru olmadığını gösterdi.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gibi bağlantı elemanları, günlük toplam su alımının iki litre olmasını tavsiye etse de, yeni yapılanma, bunun çoğu durumda birçok insan için çok yüksek bir miktar olduğu ve su alımı için “herkese uyan tek bir ölçü” politikasının uygulanamayacağını ortaya koydu.

23 farklı ülke 8-96 yaş arası 5 bin 600’den fazla kişinin katılabileceği, insanları, bilimi, denetimini su yönetimiyle ele geçirenler olan ve vücuttaki toplam su alımı ve su kaybı hareketini ifade eden su devirlerini analiz etti. Bilim Dergide yayınlanan, elde edilecek bilim insanlarının gözlemini azaltmak adına, İzlenebilir izotopları içeren izlenebilir sudan tüketti.

Su devir hızı kişilere göre değişiyor

Araştırma, sıcak ve nemli ortamlar ve yüksek rakımlarda yaşayanların yanı sıra sporcular, hamile ve emziren kadınların daha fazla suya ihtiyaç duyduklarınu, çünkü bu içerikleri su devrini kaybetmenin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Makalede yer alan özelliklerine göre, su devir yapılarının en yüksek olduğu bireylerin ortalamaları 4,2 litre ile 20-35 yaş arası erkekler olduğu gözlemlenirken, bu değerin yaş ilerledikçe azalarak 90’lı yaş erkeklerde ortalama günde 2,5 litreye düştüğü görüldü.

20-40 yaş arası ortalama 3,3 litre olan su ihtiyacının, 90 yaş aralığının 2,5 litreye ulaştığı gözlemlendi.

Su devir hızıyla ihtiyaçla kaynağı değil

Aberdeen Üniversitesi’nden Profesör John Konuşmacı, su barınağının içme suyu ihtiyacına eşit paylaşılmamıştır. konuşmacı, “20’li yaşlarındaki bir erkek günde ortalama 4,2 litre su devir Hızına sahip olsa bile, her gün 4,2 litre su içmesi gerekmez” diyerek su tüketimin tüketimin tüketilen tüketimi sağlandığını aktardı.

Londra Roehampton Üniversitesi’nden Profesör Lewis Halsey ise aralarında ekledi:

“Su, insanın hayatta kalması için elzemdir ve su muhafazasını tam olarak kendinize zor bir iş olmaya devam etmektedir.

Leave a Comment