Hablemitoğlu iddianamesinde Levent Göktaş hakkında ikinci suikast şüphesi

Levent Göktaş hakkında ikinci suikast şüphesi

Ankara Öğretim Üniversitesi Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında 10 sanık hakkında ağır iddianamede, 3 Mayıs 2004’te İstanbul’un Tuzla ilçesinde emekli Binbaşı İhsan Güven ile eşi Sibel Güven’in Mustafa Levent Göktaş tarafından kurulan suç örgütü tarafından öldürüldüğüne yönelik şüphesinin bulunduğu belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hatları ve Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, dosyanın firari sanıklarından ve Bulgaristan’da Türkiye’ye saldırmak için yargılanması süren Levent Göktaş’ın saldırgan olduğu suç suçlamalarına ilişkin tespitlere yer verildi.

İddianamede, Hablemitoğlu suikastını gerçekleştiren şüphelilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde özel bir birlikte görev yapıyor olma durumlarını kullanarak, elde ettikleri kamu gücüyle hukuksuz, söz konusu suç teşkilatının yapan operasyonları gerçekleştiren “silahlı suç örgütünü” yürüttüğü ifade edildi.

Şüpheli Göktaş’ın, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Nuri Gökhan Bozkır ve Mehmet Narin’e konu suç teşkilatı yapan emir ve talimatlarında aktarılan iddianamede, bu şüphelilerin kamu görevi icra ederken, operasyon Göktaş’tan geldikleri konu suç teşkilatı yapan talimatları yerine getirdikleri kaydedildi.

RESEN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İddianamede, Göktaş’ın yönetici olduğu suç yüküne ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

“Söz konusu suç örgütü, TSK ile işlettiği iddia eden şüpheli Aydın Köstem gibi sözde ‘paramiliter’ gruplar ile aile bağları halinde olan bir yapıdır. Şüpheli Göktaş, heyet yöneticisi olarak işlenen suçlardan sorumludur. 3’ten fazla kişidir. Binbaşı İhsan Güven ve eşi de benzer şekilde 2004 yılında İstanbul ili Tuzla civarında öldürülmüşlerdir.

Mumcuoğlu’nun “Fikret Emek ile birlikte Ankara’dan yola çıkışı, Tuzla ilçesinde müstakil bir evde tekerlekli sandalye kullanan, yürüme güç çekiciliği, yanında erkek ya da kadın bir yardımcısı olan yaşlı bir adam ile tuttuğum bir nedenden dolayı, çay içerek görüştük.” Biçimsel ifadelerine yer verilen iddianamede, “Şüphelinin bu ifadesinde geçen kişi, Tuzla ilçesinde yaşayan, yaşlı, yürüme güçlüğü alıcı, kendisinden yaşça küçük eşi Sibel Güven ile birlikte Tuzla ilçesi Cami Mahallesi İstasyon Caddesi Havuzlu Sitesi’nde öldürülen İhsan Güven’i anımsatmaktadır.” değerlendirme yapıldı.

İddianamede, Göktaş tarafından oluşturulan düzenlemeler, TSK ile ilişki açıklamasının söz konusu olmayacağı ve şüphelilerin TSK’nın içerdikleri yükleri kullanarak konuşma suçu teşkil eden eylemlerin içine girdikleri vurgulandı.
Leave a Comment