Hastanelerde çatışma alarmı

Hastanelerin acil servisleri ile poliklinikleri son gün doğumları, ateş, boğaz ağrıları, kırgınlık gibi şikayetler ile geçirdikleri hastalarla dolup taşıyor. Azap, solunum yolunun olumsuz etkilerinin hızla yayılmasını belirterek “Bağışıklığımız düşmek için Covid, grip, nezle virüsüne yayılmasını” dedi.

Hastanelerde çatışma alarmı
Fotoğraf: Depophotos

Abone ol

Google Haberleri

Sibel BAHÇETEPE

Son günlerde hastane acilleri ve poliklinikleri grip, Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV), nezle gibi hastalıkları nedeniyle görünümü yaşıyor. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli” dedi.

TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI DÜŞTÜ

Kasım ayı sonlarında gerek kamu, gerek özel hastanelerin acil servislerine, hastaların boğaz ağrısı, kısa, kırgınlık gibi şikayetlerle başvurduğu ve sayısının da düştüğü belirtildi. Grip, nezle, koronavirüs virüslerinin virüslerinin yayıldığı, çok kişinin hastalandığı, Avrupa’da da bu bilgisayar korsanlarının çoğalmasında oynadığı saklanıyor. Okulların açılmasıyla birlikte bu olasılığın artacağı daha da artacağı vurgulandı. İstanbul’daki bazı devlet ve eğitim araştırma hastanelerinin acil servislerine giderken bu yoğunluğun dikkat çekici olduğunu gözlemledik.

Hastanelerin polikliniklerinin de yoğun olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alpay Azap, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, gördükleri çocukların aslında dünyada da beklenen bir durum olduğunu söyledi. Azap, koronavirüs pandemisi döneminde tehditler ve şampiyonlar nedeniyle üç kış grip yapan virüslerin hiçbirinin dolaşamadığını, bu yıl boyunca önlemlerin ortadan kaldırılmasıyla bu yükün tamamının rahatlıkla gezilebildiği için yayıldığını anlattı. Azap “Aslında bu sene için tüm dünyada beklenen bir durum yaşanıyor. Güney yarım küre bizden kış öncesini yaşıyorlar Onlar da yaşamalarına benzer durum yaşadılar. Covid pandemisinde zorlu saldırganlar boyunca solunum yoluyla bulaşan virüsler üç kış sezonu boyunca dolaşamadı. Böyle olunca da toplumsal tüketimde azalma oldu. Mesela pandeminin ilk senesinde doğmuş çocuklar ya da 2019’da doğmuş çocuklar şimdi 3 yaşını geçtiler, kreşe çıkmaya çıkıyor. Bu zamana kadar da bu virüslerle karşılaşmamış durumdalar. O yüzden de bu virüslerin şimdi çok daha fazla sayıda insanı etkileyen söz konusu” diye konuştu.

GRİP VE NEZLE YAYGIN

Bu nedenle çok sayıda kişi hastalandığını vurgulayan Azap “Toplumsal tüketim ve beraberindeki bireysel tüketici yükü için az sayıda virüsle karşılaşmak bile hastalığa neden oluyor” dedi. Azap, karakter açıklamaları söyledi: “Ama tanımlı neden bu kadar çok hasta beklenmiyordu çünkü genel bir tüketimi söz konusuydu yükü çok virüs ile karşılaşanlar ancak hastalanıyordu. Şimdi az virüsle bile karşılaşmak hastalanmaya yettiği için çok sayıda insan hastalanıyor ve hastalananlar topluluk yayıyorlar. O yüzden çok sayıda kişi hastalanıyor ve üst düzey de çeşitli virüsler yükleniyor. Şu anda grip yani grip yaygın.

RSV dediğimiz, özellikle çocuklarda grip ve soğuk algınlığı benzeri tabloya neden olan hastalık ile nezle yapan virüsler yaygın. Tabi koronavirüs de artıyor. Hastalıklar daha çok çocuklarda yaygın. Çocuklar da bu büyüklere de ulaştırmada görev alıyorlar, rol oynuyorlar. Çocuklarda garnitürleri biriktirip da havalandırmayı kullanmak geliyor. Acil servislerde özellikle gözetleyici dikkat çekici. Özellikle çocuk hastalıkları bölümleri dahil olmak üzere düşmeyen ateş, yüksek ateş, işte aşırı halsizlik, boğaz ağrısı, bitkinlik gibi normal solunum yolu bulaşıcı parçalarıyla çok sayıda hasta oluyor.”

Alpay Azap, KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Alpay Azap, KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof.

***

HAVALANDIRMA ÇOK ÖNEMLİ

Alpay Azap, solunum yoluyla bulaşan bu ölümlerden korunmak için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

•Kapalı alanlar ile toplu taşımada maske kullanılmalı
•Ortam iyi havalandırılmalı
•Özellikle risk taşıyan gebeler (yaşlı, hamile, kronik hastalar gibi) grip aşısı ve eksik doz koronavirüs aşılarını tamamlamalı
•Hastalık özelliklerini yaşayan kişiler nezle, grip fark etmez mutlaka maske takmalı
•Mesafe ve hijyen kurallarına uyulmalı

***

COVID HASTASINA SAAT SINIRI

İstanbul’da gezdiğimiz bazı hastanelerin acil servislerinin gece 00.00’dan sonra koronavirüs hastası kabul etmemesi ve yine aynı şekilde koronavirüs testlerinin yapılmadığına göre Azap, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu saatler her hastane için değişiklik yapabilir. Tanı koymanızı o kişiyi toplumdan izole etmeniz için çok değerli. Ama sağlık sistemi açısından 7/24 çalışmak da çok kolay bir şey değil. Ayrıca pek çok durumda aslında testte tanı koyduğumuzda bir şey yapmıyoruz, hastayı izole ediyoruz ve evde dinlenmesini istiyoruz. Ama nefes darlığı gibi ciddi sorunları varsa mutlaka korunmalarını ve tedavi olması önemli. Ayrıca koronavirüs için hızlı tanı testi de kullanıma girmeli. PCR testi zaman ve emek gerektirir. Hızlı ameliyatlar zaman ve emekten kazandıran testlerdir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment