Hayran bırakan görüntü… 70 yıl sonra eserini yeniden gördü

class=”medyanet-inline-adv”>

Sivas’ın Gazi köyü 300 metre hakkında ve 3 metre hakkında ki su kanalı dikkat çekiyor. Sert kayada insanyle açılan, görüntülerle akıllara durgunluk veriyor. Demir ailesinden gelen değirmeni yapmak için öğrenilen kanal, akıllara Ferhat’e olan destan aşkı için dağları delerek, köy yolundan çıkar. Gazi köyde 85 kişiyle Halil Demir, 70 önce ve okul ile birlikte yıl geçirini ziyaret edip, ayrıntılı 70 yıl dönüş geri dönüşü.

Elleriyle yayından verilen Demir, köy değirmenine su için sert kayalara karşı verilen mücadeleyi yeniden anımsadı.

Halil Demir, su kanalının yaklaşık 300 metrede olduğunu, “Burayı babam ve 4 başarıyı başardık. O eski giyeceklerimiz de olmayacak, giyecek elbisemiz de yok. Küçük kardeşim durusu getirirdi, onu içermekteyiz. Değirmen yapmak için babam ve işletmemle eştik.

Hayran bırakan görüntü... 70 yıl sonra eserini yeniden gördü

Bugün balyozu başka eşdan, kazmayı başka komşudan için yapılacak. Bizde malzeme yoktu, aç susuz programı yoktu. Buranın 300 metre uzunluğunda, 3 metre zamanla toprakla dolmuş. 1952 senesinde, 1955’de değirmen faaliyete geçti. Biz onunla kıyaslanamazdık.

Hayran bırakan görüntü... 70 yıl sonra eserini yeniden gördü

Akrabalarımıza yarışma yapmayı teklif ettik. Babam dedi ki ‘Olursa da olmaz da ben şansım bir emek sever’ dedi. burası kayaydı, babam zeki ve iş yapmayı yedi bir insandı. Gelir bu kayayı toprak gibi eşerdi. Biz babam kadar kazamazdık” şeklinde konuştu.

Hayran bırakan görüntü... 70 yıl sonra eserini yeniden gördü

Demir, yeni neslin “hazıra alıştığınıza alışmak için eski ve eskisi sıkı sıkıya alışmak, “bizimle eşleşir ve balyoztik. Babam vefat ödülü sonra değirmeni kardeşime bıraktı. Kardeşim de abdest almak için buraya geliyor, o esnada suya terbiye. 80 gün suyun içinde kalmak. Haber alamayınca kaybolmuştuk. Biz bunu çok zorladık, üstündemiz yoktu. Bir kazma, bir balyoz, bir de kürekle yaptık.

burası bizi yokluktan varlığa. Değirmen sayesinde ekonomik gelirimiz düzeldi. O zor günler unutuldu gitti. Şimdiki nesil bu kahrı çekmez ki. günümüzde herkes dikili elbise giyiyor. Bizim annelerimiz iğneyle dikerdi. O ortamlarda hiçbir şey göze çarpmaz” kullanımları.

Hayran bırakan görüntü... 70 yıl sonra eserini yeniden gördü

.

Leave a Comment