HDP’den ‘operasyon’ çıkışı: Taksim saldırısı karanlık bir tezgahtı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak’a yaptığı operasyonlara tepki gösteren HDP Merkez Yönetim Kurulu’nun durumunu, Taksim’deki bombalı saldırının’karanlık bir tezgah’ olduğu savunularak, “AKP-MHP hükümdarı, devletler günlerini geride bırakan büyük bir bataklığın içine çekiliyor”” dendi.

Fotoğraf: HDP, TSK'nın bölümü operasyona çıkışı
Fotoğraf: HDP, TSK’nın operasyonuna çıkıştı (Reuters)

Taksim’de altı kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı patlamanın ardından resmi makamlar saldırıyı ‘PKK/YPG/PYD’‘nin belirttikleri, PKK’ysa saldırıyla alakalarının olmadığını kaydetmemişti.

Uzun süredir yaşadıkları sınır ötesi operasyon mesajı ayeti de bir türlü Rusya, İran ve ABD’den destek alamayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Taksim patlamasının ardından G20 zirvesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Ne olması gerektiğini onu yapmakta göndermek tüm dünyayı bilmesi lazım” demişti.

Milli Savunma Bakanlığı’nın saat 01:12’deki Twitter paylaşımında “Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” dendi.

HDP, Fidan’ın gönderilmesini hatırlatmadı

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun dün Taksim’deki saldırının bu operasyon için ‘karanlık bir tezgah‘ olduğu kaydedilerek, MİT Başkanı Hakan Fidan’a ait olduğu ileri gidiş sözleri hatırlatıldı.

Açıklama şöyle:

*Karanlık İŞİD çetelerine karşı yürüttüğü destansı direniş ve kurmuş olduğu yeni yaşam modeliyle dünyanın bütün ezilenlerine ilham kaynağı gelmiş başta Kobanê olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesi dün gece uçaklarla bombalandı. Karanlık bir tezgahın olduğu anlaşılan İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı bahane edildi dün gece Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bombalar yağdırılmıştır. Açık ki, IŞİD’in bu topraklarda başaramadığı iktidar uluslararası hukuk ayaklarını elinde bulundurmak istiyor. Kuzey ve Doğu Suriye bir güvenlik tehdidi değil insanlık için bir umuttur! Asılı güvenlik tehlikesi, ‘Sınırın öteki geçişi geçer iki füze yollarız ve savaşı başlatırız’ gülümseyerek karanlık emellerini hayata geçirmek isteyenlerin zihniyetidir.

*Daha önce Afrin ve diğer Kürt bölgelerine yönelik işgal saldırıları, işgal edilen bölgeleri IŞİD ve türevleri için yaşam alanlarına dönüştürmüştür. Saldırılar, yetkin iddia ettiği gibi sınır kısıtlamalarını elde etmek için değil, aksine Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikeleri artırmaktadır. Türkiye’ye tehdit unsuru Kürtler değil, Kürtlerin işgal edilen yaşam kullanımları palazlandırılan IŞİD ve türevi örgütlerdir.

‘AKP-MHP hükümetinin bataklığına dikkat çekiyor’

*Ülkeyi yönetemeyen, yaşanılan büyük krizin faturasını halklara çıkararak ağırlıkların ortasındaki çatışma stratejisiyle uzatma süresine çalışan AKP-MHP hakimi, krallık günlerini büyük bir bataklığın içine çekmektedir.

*Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına tamamen meşruiyetten yoksun bu saldırı karşısında ulusal ve uluslararası demokratik çevreleri, savaş karşıtlarını ve duyarlı kesimleri bu saldırıyı kınamaya ve bu haksızlığa karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. İktidar bu tehlikeli bölgelerden vazgeçmeye, uluslararası güçler bu komplonun bir parçası olmayamaya çağırıyoruz. Kobanî, Tel Rıfat ve Şengal’e yönelik olarak gittiği eş zamanlı hava saldırılarını son derece yanlış ve tehlikeli buluyor, saldırılarda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

*Parti Merkez Yürütme Kurulumuz, bu saldırıyı olası kılmak için yarın muhteşem toplanacak ve değerlendirmelerini genel bakışla paylaşacaktır.

Leave a Comment