HDP’liler, ‘Hakan Fidan’ın sözlerini hatırlattı, operasyona çıkıştı: Bayat senaryosu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak’a yaptığı operasyonlara tepki gösteren HDP’liler, Taksim’deki bombalı sonuçlara dikkat çekti.

HDP’li Serpil Kemalbay, mesajlarında şunları yazdı: “Bayat senaryolara, 40 yıldır bitmeyen savaş politikalarına mahkum olmayacağız. Hakan Fidan ne demişti: ‘Gerekirse Suriye’ye dört adam gönderiyorum. Türkiye’ye sekiz füze attırır savaş çıkartırım.’


HDP'liler, Suriye ve ırak'a operasyonu 'bayat senaryosu' olarak değerlendiriyor (HDP)
HDP’liler, Suriye ve Irak’a operasyonu ‘bayat senaryosu’ olarak değerlendiriyor. (Fotoğraf: HDP)

Taksim’de altı kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı patlamanın ardından resmi makamlar saldırıyı ‘PKK/YPG/PYD’‘nin yaptığı belirtilmiş, PKK’ysa saldırıyla alakalarının olmadığını kaydetmemişti.

Uzun süredir yaşadıkları sınır ötesi operasyon mesajı ayeti de bir türlü Rusya, İran ve ABD’den destek alamayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Taksim patlamasının ardından G20 zirvesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Ne olması gerektiğini onu yapmakta göndermek tüm dünyayı bilmesi lazım” demişti.

Milli Savunma Bakanlığı’nın saat 01:12’deki Twitter paylaşımında “Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” dendi.

Operasyonun başlamasıyla HDP’li bazı milletvekilleri de Twitter’dan mesajlarla tepkilerini dile getirdi.

Taksim’deki patlamanın operasyonu için bir senaryo‘ diyen HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, şunları yazdı: “Bayat senaryolara, 40 yıldır bitmeyen savaş politikalarına mahkum olmayacağız. Hakan Fidan ne demişti:’Suriye bileşenlerine dört adam gönderirim. Türkiye’ye sekiz füze attırır savaş çıkartırım.‘ Kürt bölgesi harekat Saray iktidarının muhalefeti sindirme, süre uzatma hamlesidir.”

Diğer HDP’lilerin mesajıysa şöyle;

Berdan Öztürk: “Rojava’da DAÎŞ’in yenilgiye uğratılmasıyla hayali rakiplerine saldıran AKP-MHP faşizmi günleri Rojava’ya saldırmak için düşünmeyeler üretmeye çalışıyor; Rojava’ya yönelik bu saldırılarla iktidarda kalmaya devam ederek Kobanê’de düşecek.”

Gülistan Kılıç Koçyiğit: “Kürt Halkını katlederek,şehirlerini bombalayarak iktidar da kalmaya çalışan AKP-MHP faşizmine karşı mücadeleyi büyütme zamanı…”

Leave a Comment