Hitler’in büyük hazinesi ortaya çıktı… dudak uçuklatan değerde altın için kollar sıvandı

Kuruluş Tarihi: 25 Kasım 2022 16:05

Nazi cenneti arayan hazine avcıları ile yanlış yerde aradıklarını söyleyen tarih uzmanları arasında tartışma çıktı. Adolf Hitler’in 250 milyon dolar değerindeki büyük hazinesi için kollar sıvandı ve ilk kazma vuruldu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Geçen yılın Eylül ayındakilerden bu yana, Silesian Bridge Foundation adlı bir grup, Polonya’nın Minkowskie köyündeki 18. yüzyıldan kalma bir sarayın arazisini kazıyor. Burada Adolf Hitler’in memurları tarafından çalınan 250 milyon ölü Nazi cenazesinin ve diğer değerli eşyaların saklandığına bakıyorlar.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda bir Nazi subayı tarafından yazılan savaş günlüklerinde belirtilen yerin, kazı yapılan arazi olduğu savunan tanımlayıcı avcıları ve tarihçiler arasında fikir ayrılığı yaşıyor.

Hitlerin büyük hazinesi ortaya çıktı... dudak uçuklatan değerde altın için kollar sıvandı

Günlükte, savaşı sürdürmek için saklanan hazinelerin yerlerinin detaylandırıldığı söyleniyor. Discoverer Magazine Exploration Group (GEMO) adlı bir grup tarihçileri Facebook’ta yaptıkları paylaşımda, “En önemli bulgumuz, Minkowskie köyünün ‘Savaş Günlüğü’nde belirtilenleri” diyerek define avcılarının yanlış yolda olduğunu belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Efsaneye göre, hazine savaşı sırasında bir polis merkezinde saklandı ve ardından Polonya’nın Wrocław şehrinde Nazi subayları tarafından kasalara yerleştirildi. Bu süreçten sonra altınların nerede bildiğini bir iz yok.

KIYMETLİ MÜCEVHERLER İÇERİYOR

‘Breslau Altını’ olarak yönetici olarak hazinede, Kızıl Ordu yağmalanmaktan korumak için zengin Almanların Nazi subaylarına teslim ettiği değerli hazineleri de koleksiyonları tarafından düşünülüyor.

Hitlerin büyük hazinesi ortaya çıktı... dudak uçuklatan değerde altın için kollar sıvandı

‘MEKTUP SEVGİLİYE YAZILMIŞ OLABİLİR’

Tarihçiler ayrıca ‘Savaş Günlüğü’ne dahil olan bir mektup da inceledi. Vakıf, mektubun emekli bir Nazi subayı tarafından sarayda çalışan bir sevgiliye yazıldığını iddia etti.

Nazi subayının yazdığı mektupta şu ifadelere yer veriliyor:

‘Sevgili Inge, Tanrı’nın izniyle görevimi yerine getirmek istiyorum. Bazı taşımalar başarılı oldu. Kalan 48 ağır Reichsbank sandığı ve tüm aile sandıkları burada sana emanet ediyorum. Nereden sadece sen gideceğini. Tanrı size ve bana yardım etsin, görevi yerine koydu. teşekkürler!’

class=”medyanet-inline-adv”>

Hitlerin büyük hazinesi ortaya çıktı... dudak uçuklatan değerde altın için kollar sıvandı

Polonya’da yapılan kazıya ait olan görüntüsü. Kaynak: Facebook

İKİNCİ MEKTUP İLE KAYIP TABLO UMUDU

Ortaya çıkan ikinci bir mektup, hazine avcıları için yeni bir umut ışığı oldu. Mektupta, Almanya’nın 1939’da Polonya’yı işgalinden sonra Gestapo görevlileri tarafından ele geçirilen İtalyan sanatçı Raffaello Sanzio da Urbino’nun, 16. yüzyıldan kalma “Genç Bir Adamın Portresi” tablosuna gönderme yapılıyor. Mektupta Nazi subayı, Polonya’da genel yönetim başı olan Hitler’in uşağı Hans Frank’in eline geçen tablodan bahsediliyor.

Tablonun, diğer paha biçilmez sanat eserleriyle birlikte, Frank’in evi olarak el koyduğu Krakow’daki Wawel Kalesi’ne asıldığı söyleniyor. Şu anda değeri 90 milyon doları aşan tablosunun son görüldüğü yer burası olarak biliniyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Hitlerin büyük hazinesi ortaya çıktı... dudak uçuklatan değerde altın için kollar sıvandı

Ressam Raffaello Sanzio da Urbino’nun, 16. yüzyıldan kalma kayıp“Genç Bir Adamın Portresi”

KİŞİSEL EŞYALAR VAR!

‘Michaelis’ adlı bir Nazi subayı tarafından gotik Almanca beş sayfalık mektupta, tablonun diğer değerli eşyalarla birlikte sakladığını yazıyor. Aşağı, Silezya’nın Gauleiter’ı ve daha sonra Heinrich Himmler’in Nisan 1944’te tutuklanmasından sonra oğlu SS Reichsführer olan Karl Hanke’nin olduğu düşünülen Hanke adlı birinden de bahsediliyor.

Michaelis mektubunda şunları yazdı: “Evet, Hanke haklıydı, kutular Krakow’dan kültürel eşyalar içeriyor. Geriye kaldıkları, bir zamanlar Flämming’e ait bir koleksiyonuydu. Bulmak, savaşın sonlarını bu yana sanat dünyasındaki en büyük sansasyon olacaktır.

.

Leave a Comment