Hollanda’nın ötenazi götürmesini istediği Hüseyin, Kahramanmaraş’a getirildi

Hollanda da bir marketin kasap reyonunda çalışan Hüseyin Hatipoğlu, 22 Nisan’da Oosterhout burada içinde bulunduğu otomobilin yaptığı kazada ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede yapılan tetkiklerde beyinlerde oluşturulmuş hasarlar tarafından belirlenen Hatipoğlu, yoğun bakıma alındı. 5,5 ayın sonunda doktorlar, iddiaya göre ailesi “Hastanede yapılacak her şey yapıldı, bakımevine gidilecek. Hüseyin acı çekmek için ötesini düşünmek” dedi.

Aile, ötenazi teklifini kabul etmeyince doktorlar, iddiaya göre hastanede görevli imamı ikna etmesi için görevlendirdi. Ancak aile, Hatipoğlu’nun yaşayacağına inandıklarını belirterek 5 Ekim’de Türkiye’den yardım istedi. Bürokratikleşmenin ardından 20 Ekim’de Türkiye’den havalanan ambulans uçak, bir gün sonra Hüseyin Hatipoğlu ile annesi Nurcan ve ablası Sena Hatipoğlu’nu alarak İstanbul’a getirdi. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde alınan Hatipoğlu, iki gün önce de memleketi Kahramanmaraş’taki Necip Fazıl Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

“UZUN SÜRELİ BİR TAKİP AMA UMUTSUZ DEĞİLİZ”

İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Sedat Köroğlu, Hüseyin Hatipoğlu’nun sağlık durumunun çok kötü olmadığını ve uzman doktorlar tarafından da sürekli takip edildiğini belirterek, “Hastamız palyatif servisimize alındı. Tedavisini vermek, hastayı ve yakınlarını biraz eğitip belli bir noktaya getirmeyi hedefliyoruz.Uzun süre bir takip, çok kısa sürmeyecek ama umutsuz olmayacağız, sürekli uzman hekimlerimiz takip ediyor.

“HOLLANDA’NIN DESTEĞİ GAYET İYİYDİ AMA…”

Sena Hatipoğlu, Hollanda’da kardeşinin bilincinin açık olduğu halde doktorların ötenazi tekliflerinde bulunduğunu söyledi. Kardeşinin yaşaması için Türkiye’den yardım istedikleri tüketiciler Sena Hatipoğlu, süreci şöyle anlattı:

“Ötenazi uygulaması bir hayatı sonlandırmak, bunun doğru olduğunu düşünmediğimiz için Türkiye’den yardım talebinde bulunduk. Türkiye’den yardım talebinden sonra ambulans uçak gönderdiler, 21 Ekim’de Türkiye’ye dönüş yaptık. Tedavisi İstanbul’da başladı, daha sonra memleketimize gelen , burada tedaviyi görmesini istedi.Şartların da uygun olduğunu söylediler.İlk etapta konsolosluk bizim cevabımızı olumlu karşılamadı.Daha sonra dış işleriyle birlikte geçmiştik ve onlar da bizi desteklemesi gerekeni ve yanımızda olacaklarını söylediler.Tabi bizim yanımızda çıkışlar için ilk başta çok rahatladık, Bulundukları çok zorlu bir süreci yaşadık. hastayı resmetmeye yönel ik bir mücadeleden dolayı Türkiye’ye gitmek istedi.”

.

Leave a Comment