İflas eden FTX’ten beş Türk bankası da alacaklı çıktı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX’ten çıkacak olan ortaya çıkmaya başladı. Bu odalar arasında bazı Türk bulunduğu da öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde kripto para borsasının batmasının ardından alacaklı bankaların da isimlerinin gün yüzüne çıktı. Bu firmalar arasında Akbank, Garanti BBVA, Fibabank ve Vakıfbank’ın da bulunduğu görüldü. Listede yer alan Siraat Banksai, Google’da arandığında sadece Ziraat Bankası ziyaretin, Ziraat Bankası’nın da FTX’ten alacaklı olduğu düşünülüyor. Sözkonusu bankaların FTX’ten ne kadar geleceği olduğu ise belirtilmedi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray da durumla ilgili resmi Twitter hesabından paylaşım yaparak sözkonusu alacaklılar listesini paylaştı ve devlet bankası olan VakıfBank’ın neden kripto düzenlemesinin bulaştığını sorguladı.

whatsapp-resmi-2022-11-20-at-09-11-05-1.jpeg

FTX’e borç sağlayan ödemeler / idari makamların listesi.

Fintech şirketi Flutterwave’in Litvanya kolun Genel Müdürü Linas Beliunas da Twitter’da yaptığı paylaşımda, “FTX’in iflas işletmesi, şirket dünya ortalaması 10 milyar ila 50 milyar dolar arasında borç olduğu 134 iştiraki olduğunu gösteriyor. Gelmiş geçmiş en büyük kurumsal sonuçlarından biri olan Enron’un 23 milyar dolar borcu vardı. olabilir” kullanım kullandı.

whatsapp-resmi-2022-11-20-at-09-11-05.jpeg

Tarihin en büyük beşinci finansal getirisi

İşlem hacminin en büyük üçüncü kripto borsası olan FTX, resmi olarak iflas işleminde bulundu. FTX’in Üst Yöneticisi Sam Bankman-Fried Görevinden yönetimini duyurdu. Bankman-Fried, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, şirketin yaşadığı likidite krizine ilişkin, “Üzgünüm. Her şeyi batırdım, daha fazlasını yapmaya çalışıyordum” ifadesini kullandı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satış platformunun sahip olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde incelemeye başladığını duyurdu.

Bank of America’nın (BofA) Bloomberg etkilerine dayalı incelemeye dayanan, kripto para piyasalarında yaşanan sonuçların son 50 yıllık finans tarihindeki kayıtlara geçen en büyük beşinci krizini ve 1970’lerden bu yana yaşanan en büyük sonucunu ortaya koyuyor. Bitcoin, FTX görüntülemenin ardından geçen yıl kasım yolundaki 70 bin çıkışın bitişinin ardından yüzde 77 değer kaybetti. Bu gelişmeyle birlikte kripto para sorumluluğunun değeri 3 elde edilen dolardan 900 milyar dolar düştü.

Leave a Comment