İkili ilişkiler geliştirmenin başlangıcı olacak

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi hakkında “İki ülke arasındaki ikili değerlendirmenin yürütülmesin başlangıcı olacağına dair mutabakata varıldı” açıklamasını yaptıç

Mısır'dan Erdoğan-Sisi buluşması hakkında açıklama: İkili ilişkiler geliştirmenin başlangıcı olacak

Abone ol

Google Haberleri

Mısır Cumhurbaşkanlığı, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi ve el sıkışması hakkında açıklama yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Cumhurbaşkanı es Sisi’nin Doha’da yapılan görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile el sıkıştığını bildirdi.

Görüşmede Mısır ve Türk halklarını birbirine bağlayan tarihi bağların derinliğine aşırı vurgu yapıldı ve bunun iki ülke arasındaki ikili yaklaşımın temel alacağı olacağına dair da mutabakata varıldı.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, dün 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da gittiği açılış maçı Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es Sisi ile bir araya geldi.

Türkiye-Mısır ilişkileri, 2013’te Mısır’da Müslüman Kardeşler hakima sahip Sisi liderliğindeki ordunun darbe oluşumu ve yönetim ele geçirmesinin ardından kopmuştu.

Bir süre önce normalleşmenin başladığı süreç, 9 yıl aradan sonra bakanlık makamındaki ilk ziyaret gerçekleştirilmiş ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mısır’a gitmişti.

Liderler düzeyinde ilk buluşma ise Katar’da gerçekleşmiş oldu.

Erdoğan, Katar’ı dönüştüren gazetecilere vereceği, Sisi ile bir araya gelmelerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

Böyle bir sürecin başlatılması için burada bir adım atılmış oldu ve temennisiyle görüşmeleri yaptık. -Mısır arası, bir liderler buluşması değil, Türk milleti ile Mısır’ın mirasıki birlikteliği bizim için çok önemli.Yeniden neden olmasın, yeniden neden çıkışın? bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı değiştirelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment