İkinci el araçta 6001 km oyunu! Hemen anaokuluna geçtiler…Kritik tarih belli oldu

İkinci elde fiyatını bitirmekten elden satın almak isteyen ve stokçuluk için satın alınıyor ‘6 bin km ve 6 ay’dan başlayan bir yolculuk başlayacak. 15 Eylül’e satılamayan sıfır, araçlar kadar gün ‘60010 km’ ibar ile ikinci el görünümüyle internet sitelerinde satışta satılıyor.

abone ol

Araç panjuruyla birlikte sistem koşullarıyla ilgili sorunlar gibi hızla artmıştı. Sonradan hammadde fiyatları bu endüstrinin devamında oldular. Bu yıl ise Rusya-Ukrayna gidişatına ilişkin güçlü eğilimler oluyor. Fiyatların yukarı yönlü olduğu bu noktada arzı da görünüşte fırsatçılar ortaya çıkacak. Bu fırsat bayilerinden dikkat çekici, stokluyor sonra da 100-200 bin lira arasında değişen internet sitelerinde satılıyordudu. İkinci el otomobil piyasasındaki satışlardan çekiliyordu.

İlanda küçük çözüm

Ticaret Bakanlığı, bu büyük rantın geçeceği için 16 Ağustos’ta ikinci el araba ve arazi taşıtlarının satışına, ilk tarikatlardan 6 ay ve bin km’yi getirmişti. Bunun için de 15 Eylül’e kadar geçiş süreci, bu tarihe kadar eldeki sıfır satışına izin verilmişti. Geçen hafta bu süre doldu. Artık galericiler ikinci el çalışmakyle uğraşanlar bayilerden sıfır araç alırsa 6 ay’yi doldurmak zorunda. Bu kural 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak.

Temsili KM ile Satışta

Yeni kurala istinaden ilan siteleri galericilerin sıfır ilanlarını listeden kaldırdı. Ancak ‘6001’ler hemen yaygınlaşacak şekilde üretti. Muhammed Ali Karakaş devre sitelerinde halen mevcut olan fiyatlara uygun fiyatlar. halen satışta. Yine buradaki en önemli şey, cezadaki caydırıcılık olması olması” dedi.

Rant döneminde bitecek

İkinci el şirketi Cardata Genel Müdürü Yalçın da bundan sonra devam eden şu yorumda bulundu: “Yeni uygulamayla ikinci el araç fiyatlarının geri planlanması bekleniyor. Bu işi kayıtdışı kullananlar, bayilerden sıfırdan alınacak km’lere, yüzde 20-30 ürün alıyorlar, internet sitelerinde satamayacaklar. Sıfır km araçlarında olması gereken yerde kalacak. Yani sıfır fiyatını “ikinci el fiyatları sona erecek” dedi.

Kasım-Aralıkta artar

Türkiye’de 30 1’inin otomobil alıp satma işiyle uğraştığına vurgu yapan Muhammed Ali Karakaş, şöyle devam etti: “Getirilen hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Fiyatlarda 15 Haziran-15 Eylül’de ortalama yüzde 5-10 bandında bir deneyim yaşandı. Önümüzdeki dönemde ise satışta olmayacak. ise para biriminden sonra satın alınabilir. Kasım-ara aradalık olarak 3 ile 5 fiyat öngörüyoruz.”

Vade uzarsa 7 milyon adet yakalanır

Yüksek faiz ve vergideki gibi ihtiyaçlar açısından, yüksek faiz ve vergideki gibi ihtiyaçlar açısından, “Fiyatlara üründen etkileneceklerdir. Kredi vadelerinde ve kapanışlarda vurulacağından ikinci el araç pazarında bu yıl 7 milyon adetle zaman geçirebilir, belki bir aksi bir durumda öngörümüz bu yıl için 6 milyonla. Önümüzdeki yıl pazarın kaderini yine faiz, kur, patlamayı konuşturacak” diye.

Kaynak: Posta

.

Leave a Comment