İktidar ve karşı gündemi – MAHM ÖVÜR

Şu şıralarda iktidarın gündemi ile içinde gündemini karşılaştırmakta yarar var. sadece Başkan Erdoğan‘ın oğlu 7 aydaki gündemi bile baş döndürüyor…
İç siyaset ile dış siyasetin iç içe geçtiği bir zamanda hızla akan şuna bakın
Şubatta sanayi açısından ve Rusya’da barışçıl politika Türkiye’yle ilgilenmiştir.
Rusya’da ile Ukrayna’dan başarı yolundaki ilerlemeleri ve bakış açısının yükselişiyle bu siyaseti sürdürüldü.
Bu arada Antalya Diplomasi Zirvesi, Rusya ve İran’la Tahran Zirvesi ve Soçi’de Putin’le özel bir görüşme gerçekleşti. En son Semerkand’da Şanghay Örgütü’yle buluşma ve New York’taki BM Genel Kurulu “Küresel manifesto” içerikli konuşma geldi. Onu da 20’ye yakın devlet başkanı veya başbakanıyla Türkevi’nde baş başa görüşme izledi.
şimdi gelin içinde yani 6’lı masanın gündemine bakalım.
Bugüne kadar 36 bir araya gelen 6’lı masanın gündemi nasıl olacak: Masada nasıl oturulacak, erken olacak, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem gelecek ve aday olacak mı olacak? Dön baba dön 6′ masa aylarca bu uydurma gündemi tartıştı. Araya adaylık hayali kuran İmamoğluYavaş ve Abdullah Gül gibi isimler de çıktı ama çıktıydı. Hâlâ onlar arasında adaylıklarını aldıkları var. buna göre “kilit partisi” eden İP ile HDP’nin içi boş kayıkçı ilanlarını ekleyelim.
Aylardır Türkiye bu gündemle gerildi.
Bu tabloya da Türkiye üzülmemek için değil. Ama daha vahiminde, 6’lı masanın iki büyük parti liderinin küresel dünyada olup bitenlere ilgileri…
Öyle ilgisizler ki, Türkiye’nin ilk bakanı denge siyasetini gelen İP Genel Başkanı Meral AkşenerRusya-Ukrayna Savaşı’nda ABD’nin yanında yer alıp Rusya’ya yapılacak uygulamamız için söyleyeceğimizi söyledi: “Vakit, boş laf değil geleceğidir. Vakit, çekimser kalma değil akıllıca dik durmadır.”
Akşener şimdi ne düşünmek istemiyor ama Kılıçdaroğlu’nun durumu da farklı değil.

Başkan Erdoğan, BM’de yolcu kan ve geçişten başka bir yerden zalimlerin gözünden başka bir yerde baka baka barış ve insanlıktan aşağıda, aynı şekilde genel CHP başı Kemal Kılıçdaroğlu Farklı bir gündemle gerilimdi: “Atama sağlıkçılar, bu lezzetlerden bahsedilmediği, ertelendiğini gördü. Artık sabredilecek, sineye çekilecek hiçbir durumu yok. Gündemime aldım…”
jel de Orhan Veli‘yi dünyaya… nükleer yıllara gelenlere, Kılıçdaroğlu‘rahibe umurunda bile değil.
Tam da bu yüzden ısrarla yazıyorum; Kılıçdaroğlu ve ekibi, 20 yıldır kazanıp tek başına iktidar o ve 0,6’lık ihtiyacına muhtaç kalıyor.

***


TAYLAND’DA FİNAL OYNAMAK
Dünyada kaos, kışkırtma ve savaş tamları devam ediyor ama iyi şeyler oluyor. Özellikle de spor alanında… Son dönemde, atletizm, denizcilik ve güreş gibi alanlarda sporcularımız geçene geçişte. Bir önce de Tayland’ın Phuket okulda yapılan Dünya U23 Tekerlekli Basketbol’da da Türkiye finalinde oynayarak bir başarı kazandı.
Çeyrek finalde ABD’yi, yarı finalde de Almanya’yı eleyen milli, finalde Japonya ile tanışma ve dünyalarımız olarak Türkiye’ye döndü. Bedensel Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Bozkurterelde edilen bu başarıyı şöyle yorumluyordu:

“Çok genel sistem sistemlerinden bu gururu yaşatan gençlerimiz, arabada bulunan engelli bize ilham kaynağı oldu. Müthiş bir olacak bu…”

.

Leave a Comment