İlk dört Dünya Kupası maçına neden 64 dakika uzatma eklendi? FIFA’dan hakemlere talimat

2022 Katar Dünya Kupası‘ndaki duraklama dakikaları dikkat çekiyor. Organizasyon standartlarını bu yana 90 çalıştırma gruplarını 100 dakikanın üzerine çıkmış durumda.

Opta istastiklerine göre, Arjantin‘içinde Suudi Arabistan‘a 2-1’lik şok edici kaybının sona ermesi 8 dakika eklenirken mücadele yaklaşık 14 dakika sürdü. Bu Dünya Kupası’nda tek bir yarıda en uzun beş duraklama süresinden biri oldu.

İngiltereiran maçta ise ilk yarıda 15, ikinci yarıda ise 14 dakika duraklama bölümü oynandı.

– Ne dedi?

FIFA hakemler komitesi başkanı Pierluigi Collinaturnuva öncesi yapacağı, “Amaç, Dünya Kupası’nı izleyenlere daha fazla şov sunmak.” dedi. Collina, hakemlere yönelik direktifin yeni bir şey olmadığını ifade etti.

Hollandalı efsane marco van teyellemek 2017’de futbol dünyasının basketbolda olduğu gibi oyunun saatine geçilmesini önermişti.

İstatistiksel analize göre, Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası’nda ilk yaklaşık 60 dakika geride kalırken, Rusya’daki 2018 turnuvasında ise bu süre 52 ila 58 dakika arasındaydı.

Uzun ziyaret gol kutlamaları FIFA’nın radarına yerleştirildi. Collina Katar’daki maç yetkililerine verdiği FIFA yönergeleri hakkında “Gol sevinçleri bir, bir buçuk dakika sürecek. Sadece golci sevinmek için üç, dört, beş dakika kaybedilebilir ve bu dikkate alınmalı. Bu sonunda telafi edilmelidir.” dedi.

Sakatlıklar, oyuncu evlilikleri ve gol sevinci bu süre boyunca etken oldu ancak hakemlerin artık ek süre konusunda FIFA taraftarlarını gördükleri görülüyor. Amaç, zaman kaybını önleme ve topun daha uzun süre kullanımına izin vermek olarak öne çıkmak.

– Maç süreleri(Dakika)

Katar 0-2 Ekvador: 100 dk 18 sn
İngiltere 6-2 İran: 117 dk 16 sn
Senegal 0-2 Hollanda: 102 dk 49 sn
ABD 1-1 Galerisi: 104 dk 34 sn

Leave a Comment