İlk hedef artık Suriye: Pençe Kılıç harekatıyla 89 terör yuvası imha edildi

Suriye ve Irak’ın kuzeyine yeni bir hava harekatı düzenlendi. Önceki gece saatlerinde başlayan Pençe Kılıç harekatıyla 89 terör hedefi imha edildi. Topladıkları çok sayıda üst düzey yöneticinin de yer aldığı çok sayıda PKK’lı terörist öldürüldü. Operasyon, Suriye’ye olası kara harekatının ilk adımı olarak değerlendiriliyor.

TSK “HESAP ZAMANI” DİYEREK DUYURDU

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının ardından yeni bir harekat bekleniyordu. Bu yönlendirme hazırlıklarını sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, yaptırdığı Pençe-Kılıç Hava Harekatı planını Endonezya uçakta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Başkomutan Erdoğan’ın “vurun” talimatıyla birlikte üslerinde konuşmalu bulunan F-16’lar tarafından belirlenen not vurmak için havalandı. TSK’nın, “Hesap zamanı!” diyerek duyurduğu “Pençe-Kılıç” harekatında 89 hedef imha edildi.

70 F-16 VE SİHA HAVALANDI

Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör bölgesine yönelik “Pençe-Kılıç Harekatı”nın detayları ortaya çıktı. Operasyonda, muharip ve destek uçaklarının yanı sıra İHA/SİHA’lar ile 70’e yakın hava aracı görevi aldı.

140 KİLOMETRE DERİNLİKTE

Suriye’nin karasalındaki Ayn El Arab (Kobani), ilk defa hava harekatıyla vurulurken, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hava uçakları, eş zamanlı olarak Irak’ın kuzey sınır hattının 140 kilometre içinde Asos ile 90 kilometre içinde Kandil’deki hedef de eş zamanlı olarak imha etti.

UÇAKLAR 6 ÜSTTEN HAVALANDI

  • Yurt genelindeki 6 farklı üsten kalkan uçaklar, Suriye ve Irak’ın genelindeki yolculukları eş zamanlı harekat gerçekleştirdi. Muharip ve destek uçaklarının yanı sıra İHA/SİHA’lar ile 70’e yakın hava aracının görev aldığı harekatta, teröristlere hava barınak, sığınak, mağara, tünel ve depoların aralarında bulunduğu hedefleri imha.

KOBANİ İLK KEZ VURULDU

Akıncı Taarruzi İHA’nın da görevi aldığı harekatta golleri eş zamanlı vuruldu. Hedefler arasında ilk defa Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’nin de yer alması dikkati çekti.

SURİYE’DE 4, IRAK’TA 3 BÖLGE

Gece geçen başlangıç ​​hava harekatıyla Irak’ın kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye’nin kuzeyindeki Ayn El Arap (Kobani), Tel Rıfat, Cizre ve Derik bölgelerindeki terör yuvaları vuruldu. Pençe Kılıç Harekatı’nı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden sevk ve idare etti.

İLK HEDEF ARTIK SURİYE

  • Aynel Arab’ın (Kobani) da ilk kez vurulduğu operasyonla, bundan sonra asıl hedefin Suriye’deki terör merkezlerinin yönlendirmelerine da mesaj verildi. Irak’ın ve Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik terör saldırılarını sınırlamak ve hudut sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci topraklarından doğan meşru müdafaa haklarının ötesine geçtiği harekatta da gerek planlama, icra döneminde çok hassas davranıldı.

Vur emri Başkomutan’dan

Terör inlerini yerle bir eden harekatın emrini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Endonezya döşünü uçakta verdi. Erdoğan’ın, Irak ve Suriye’nin karasal teröristleri tarafından üs olarak kullanılan yerlerde “Pençe-Kılıç Hava Harekatı” yürütme emrini verdiği görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde, Endonezya ziyaretinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Erdoğan’a brifing verdiği görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akar’ın bilgileri üzerine harekat için talimat vereceği bildirildi.

Bir gün önceye alındı

Yeni Şafak’ın edindiği bilgilerde belirtilen takvim Pazar gecesiydi. Ancak bilgi verilen ABD’liler tarafından deşifre edince harekat 1 gün önceye çekildi.

TSK aylardır Irak’ın doğusunda Pençe-Kilit’e yoğunlaştığı için Suriye’de böyle geniş kapsamlı operasyon beklenmiyordu. Ancak “herkesin oyunu bozan bir planla” hem aynı anda iki ülkede golün vurulabileceği, hem İstiklal’i kana bulayan teröristlere kaynaklık eden Suriye için yeni bir dönem başladı.

81 yaralı için 81 hedef

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hava uçakları eş zamanlı olarak Irak’ın kuzey doğusunda, sınır hattının 140 kilometrelik iç kısmında Asos ile 90 kilometrelik iç Kandil’deki gol attı. Harekatın ilk örnekleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı unsurlar 81 hedefi imha etti. Dün sabah saatlerinde devam eden harekatla vurulan hedef sayısı 89’a yükseldi. Özellikle İstiklal Caddesi’nde ikisi çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırının hemen ardından 81 Hedefe yönelik gerçekleştiği hava harekatı dikkati çekti. Hava harekatı ile etkisiz hale getirilen teröristlerin arasında terör devletlerinin sözde girişlerinin bulunduğu belirtilirken, harekatta büyük oranda yerli ve mili mühimmat kullanılmış vurgulandı.

Füzelere Yağmur ve Ecrin’in adı

  • İstiklal Caddesi’ndeki saldırıda hayatını kaybeden 9 yaşındaki Ecrin ile 15 yaşındaki Yağmur’un isimlerinin birlikleri tarafından terör hedeflerini vuran bombaların üzerine yazıldı. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya tarafından açıklamalar fotoğraflar yoğun etkileşim aldı. Açıklamada, “Görmek istemeyenler olsa da da terör örgütü PKK/YPG bu coğrafyada bebekleri ve çocukları acımasızca katletmeye devam ediyor. Son olarak dünyalar tatlısı Ecrin ve Yağmur’u bizlerden ayırdılar. Çocuk katillerinden hesap sormaya devam şifre!” denildi.

Teröristlerin inleri yıkıldı

TSK’nın Suriye ve Irak’ın kuzeyine ait Pençe Kılıç Hava Harekatı kapsamında toplam 89 hedef imha edildi, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılacak olan, “İcra edilen PENÇE KILIÇ hava harekatı ile; Üreti, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere hava barınak, sığınak, mağara, tünel, cephane depoları ve sözde tünelgâh ve eğitim kamplarından oluşan karar ilk hedef 81, sabah 8 olmak üzere toplam 89 hedef imha edilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi.” Bakanlık, etkisiz hale getirilen teröristler arasında terör devletinin sözde girişlerinin de yer aldığını duyurdu.

KOMUTA MERKEZİNDEN YÖNETİLDİ

Harekatın icrası öncesinde Milli Savunma Bakanı Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na geldi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan tarafından karşılanan Bakan Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’ne indi. Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Rafet Dalkıran’dan harekata ilişkin brifing alan Akar’ın “Şu andan itibaren Pençe Kılıç Harekatı’nı başlatıyoruz” emrinin ardından uçaklar üslerinden havalandı.

TSK vurdu ses HDP'den geldi

GÜNDEM

TSK vurdu ses HDP’den geldi

Bedel ödetmeye devam etmek

GÜNDEM

Bedel ödetmeye devam etmek

Terörist neredeyse Türkiye'yi yıkıp geçmekte: MHP lideri Bahçeli Pençe-Kılıç ile ilgili konuştu

GÜNDEM

Terörist neredeyse Türkiye’yi yıkıp geçmekte: MHP lideri Bahçeli Pençe-Kılıç ile ilgili konuştu

.

Leave a Comment