İran, yine IKBY’yi hedef aldı

DUVAR – İran Devrim Muhafızları, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) İranlı Kürt grupları hava saldırısıyla hedeflediklerini duyurdu. İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim’in aktardığına göre Devrim Muhafızları’nın maliyeti, Kürdistan Özgürlük Partisi’nin (PAK) büyümesinin füze ve uçak hava araçlarıyla hedeflendiği belirtildi.

Geçen sefer Irak Dışişleri Bakanlığı, ‘İran ve Türkiye’nin IKBY’ye yönelik tekrarlanan bombalamalarının uluslararası sözleşme ve kullanım süresinin sona erdiğini’ bildirmişti. Bakanlık görevi, şu ifadelere yer verilmişti: “İran ve Türkiye güçlerinin İHA ve füzelerle Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tekrarlan saldırıları Irak hizmetlerinin yürütücüleridir ve ülkeler arasındaki ilişkileri işletme uluslararası sözleşmelerini ve yayılmasını sağlar.”

Ne oldu?

Devrim Muhafızları dün de Irak’ın kuzeyine hava saldırısı düzenlemiş, Fars haber ajansı ‘daha önceden düzenlenen saldırılarda muhafaza eden imha edilmesini amaçlıyordu’ aktarmıştı. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı ise saldırıların kınandığını belirtmişti. Açıklamada, “Yasa dışı saldırılar sivilleri riske atıyor, Irak’ın elektriğini savunmasız hale getiriyor ve Irak ile Orta Doğu’nun zorlukla elde edilen güvenlik ve istikrarını tehlikeye atıyor” denilmişti.

Bölgede faaliyet gösteren Kürt grupları İran’daki ‘protestoları kışkırtmakla’ suçlayan Tahran, eylül sonunda da saldırı düzenlemiş, en az 10 kişi hayatını kaybetmişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Comment