İran’da iki oyuncu tutuklandı – Son Dakika Güncel Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine başlayan gösterilere destek vermek amacıyla kamuya açık yerde başörtüsünü çıkartan iki ünlü kadın oyuncu tutuklandı. Ülkedeki IRNA haber ajansı, Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi’nin, medya yürütmene soruşturması kapsamında ‘tahrik edici’ sosyal medya paylaşımları nedeniyle cuma günü ifadeye çağrıldığını, pazar günü ise ‘komplo oluşturmak ve boşaltmak’ suçlamalarıyla tutuklandığını duyurdu.

‘BU SON PAYLAŞIM’

IRNA, gösterilerin bastırılması nedeniyle yönetime sert eleştirilerde bulunan 52 yaşındaki Ghaziani’nin, medya paylaşımında başörtüsünü çıkardığını aktardı. Ünlü oyuncu bu düzenleme altında “Bu belki de benim son aktarımının olacak. Şu andan itibaren bana ne olacaksa olsun, son nefesime kadar İran halkının yanında olacağız” mesajı kullanıldı. Geçen hafta yaptığı bir paylaşımda ise Ghaziani, İran yönetimini “çocuk katili” olarak suçlamıştı.

class=”medyanet-inline-adv”>

İran'da iki oyuncuya tutuklama

BAŞÖRTÜSÜZ RÖPORTAJ

Katayoun Riahi’nin de yine aynı suçlamayla aynı gün içinde gözaltına alındığı bildirildi. İran’ın uluslararası alanda ödül kazanan, birçok çiftin oyuncusu ve hayırsever çevrelerin yaptığı negatifle beğenilen 60 yaşındaki oyuncu, eylül evi Londra merkezli İranlı muhalif bir televizyon kanalı, başörtüsüz bir şekilde bir röportaj yaşadı. Riahi, Kürt kökenli üniversitesi öğrencileri Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolara da destek yaşıyor.

İran'da iki oyuncuya tutuklama

ÜNLÜ AVİ SÜRÜYOR

Ghaziani ve Riahi ile birlikte, görüşlerinde dikkatle izleyen 8 kişi hakkında savcılığın sosyal medya üzerinden ‘tahrik edici’ paylaşımda bulunma suçundan soruşturma açıldı. Sinema oyuncuları Mitra Hajjar ile Baran Kosari, Tahran’daki Persepolis FC futbol takımı teknik direktörü Yahya Golmohammadi, haklarında soruşturma açılanan diğer ünlüler arasında yer alıyor. İran’a uluslararası festivalde ödül kazandırmış ünlü memleketler Mohammad Rasoulof ve Jafar Panahi ise tutuklu yargılanan ünlüler arasında yer alıyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

İran'da iki oyuncuya tutuklama

NE OLMUŞTU

Başkent Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı kısıtlamaları” gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hükümdarları kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin, 16 Eylül’de ölmemesi, ülke çapındaki hükümet karşıtı protestolara yol açmıştı . Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü, 19 Kasım’da gideceğini, gösterilerde 378 kişinin öldüğünü duyurdu. İran medyasına göre, rehberlerle olan çatışmalarda, yaklaşık 50 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

.

Leave a Comment