İran’da kadınlar Mahsa Amini için güvenlik güçlerine direnerek protesto amaçlı: Cinsiyetçi rejim bıktık

İran’da kadınlar, “Ahlak Polisi” tarafından alındıktan sonra Amini’den alınan 22 kişi ölen Mahsa’nin protesto etmek için başörtülerini çıkardı. Hindistan Today’in haberine göre güvenlik güçleri protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kadınları “Diktatöre ölüm” sloganları attı. Sosyal medya üzerinden de başörtülerini çıkarırken videolarını paylaşan kadınları, uluslararası kamuoyundan destek istedi.

SAÇLARINI KESTİLER

Bazı “Dünyanın bir kadının kadınları ve erkekleri dört saat boyunca takip ederken” çağrıda kimsi “Bu seferlerin hazırlıklarından sonra gelen ifadelerle tepki gösterme” çağrısında bulunur. Kimi eylemciler ise saçlarını keserkenki görüntülerini sosyal medyayla karşılaştırılmıştır.

(Amini’in ölümünün İran’da “Diktatör ölsün” sloganları atılırken Berlin’deki İran Büyükelçiliği görünümünde Ulusal Direniş konseyi üyeleri gösteri yaptı.

İran İnsan Hakları Merkezi, yazlık kullanım amaçlı baskının üst seviyesi işaret ediyor. İran’da devrimi geride kalan “kadınların başörtüsüda İslam” oğlu pek çok kadın tarafından eleştiriliyor. İranlı kadınlar sokaklarda eğitim polisiyle karşı karşıya karşıya geçiliyor, kimi zaman darp ediliyor.

DİRENİŞ SÜRÜYOR

Geçen aylarda da İranlı hakları aktivistleri alenen peçelerini kullananlar. Bu, ülke katının yöneticilerinin “ahlaksız gösterimi” hedefle ilgili hedef alınmalarını riske atmak için hedef bir eylemdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Öte yandan devlet basınında çıkan haberlere göre, Başbakan İbrahim Reisi’nin talebi üzerine Amini’nin tahminiyle ilgili araştırma başlatıldı. Polis, 22 yanında yanına bir polis karakolunda eşlik eden kadınlarla beklerken hastalandı.

Leave a Comment