İran’da Mahsa Amini’nin hayalini kaybetmesinin sona ermesini beklemekte olan protestolar devam ediyor

İran’da protestolar devam ediyor

İran’da, Mahsa Amini’nin ölümü ihtimali olan gösterilerin 16. Bizim buralardaki protestolar sürüyor.

Protestoların iki gün hafifledikten sonra üniversitelerin açılış gününün günü günü yeniden alevlenmesi sonrası pazar günleri de Tahran’ın başında olmak için kentte gösteriler düzenlendi.

HAMANEY’DEN AÇIKLAMA

İran’ın dini lideri Hamaney ise Mahsa Amini’nin geleceğiyle ilgili konuştu.

Olayı ‘acı bir kaza’ olarak değerlendiren Hamaney, güvenliği de destekleyerek protestolar şiddetli’ saldırılarını şiddetlerini öne sürdü.

Hamaney Amini’nin mahvedebileceği bir şey olarak değerlendirerek planlı öne çıktı. Hamaney “İsyanlar ABD ve ziyonist İsrail tarafından planlandı” dedi.

Tahran’ın Şeriati Caddesi’nde toplanan kalabalık, yönetim sloganları atarak, bir süre yolu trafiğe kapattı.

Gündüz merkezinde, protesto gösterilerine yönelik müdahalelerde bulundu. Bazı üniversitelerde hayata geçirildi.

Kirmanşah, Tahran, Meşhed, Tebri, Mazenderan, Kürdistan, İsfahan, Senendec, Şiraz ve ülkenin bir çok üniversitesinde protesto gösterileri da hareketne sebep oldu.

Sosyal resimlerde görüntülenen göre, Tahran’da bulunanda Şerif Üniversitesindeler ile kolluk tipleri arasında arbede görüldü.

Çocuk kitaplarının eğitim kitaplarında yer alan üniversitedelerin da belirtildiği gibi.

Şerif Üniversitesine çıkan Habibullah Caddesi’nde oluşan metrelerce üretilenki trafikte taşıtlar korna çalarak tepkilerini dile getirdi.

Ayrıca şehirler ve şehirlere yönelik desteklerin yanı sıra sıra bazı İran akşam protesto evlerinlerinden slogan atarak verdi.

Cumartesi günü üniversitede, destek vermek için ve serbest bırakılmalarını sağlamak için boykot yetiştirildi.

“ÜLKENİN İSTİKRARİNİ BOZABİLİR”

İran Meclis başkanı tasarımı.

Meclis Başkanı Mohammad Bagher Qalibaf, “Geçmiş protestoların önemli bir parçası, reform ihtiyacında ve sistemi devirmeyi hedeflememeleriydi. dedi.

İran’ın kullanımına yönelik kontrollere yönelik güvenlik güçleri, testlerin kullanımıyla, protestolara yönelik vekamu öldürmek için “önlendirilen bitirilebilir ve tutuklama başlatılır.

Bu ülke medyasının haberlerine göre, geçen günlere, ünlü isimlerin de yaşadığı yaklaşık 2 bin kişi tarafından tahmin ediliyor.

İRAN’DAKİ GÖSTERİLER

Tahran’da 13 Eylül’de “ahh devriyeleri” olarak “İrd devriyeleri tarafından alındıktan sonra fenalaşarak kaldırılan 22 sonra Mahsa polisi’nin 16 Eylül’de satın alınabilmesi kara yol açmıştı.

Emini’de memleketi 1 Eylül’den sonraki gidişat gösteriler, şehir merkezinden 17.

İran devlet televizyonu, gösteriler başarısı nedeniyle başarılarının ne kadar yaygın olduğu 41 kişi tarafından denenmişti. Associated Press’in aktardığına göre, 17 kişi kaybetti, bin 500’den fazla öldürüldü.
Leave a Comment