İran’daki polisi’ şovu: Bakmaya yönelik değil ava gönderiyoruz

İran’da ‘başörtüsü takmamaya uymadığı’ sistem ‘ahlak polisi’ Bugünden alındıktan sonra 22 Mehsa Emini için tüm dünyadan tüketilebilir. Ahlak polislerinden birisinin işi işi, “Sanki ava gönderiyoruz” söyleyerek.

Fotoğraf: İranlı bir ders veren ve azarlayan polisi – Wikipedia

BBC’nin derlediği habere göre ‘Gaşt-ı Erşad’ yani ‘Rehber Devriyeleri’ İran’da sert düzenleme ile güvenlik birimi birimi. Bu polisler İslami ‘ahlak gelecekn’ uygulanıp uygulanmadığı konusunda okula gitmek, ihlâl olgunlaşmakkleri eğitim almakla yükümlü.

Şeriat kanunun benimseyen İran’larına göre olduklarından başlarını kurtarmak ve bol, uzun süre giyilebilir bedenlerinin hiçbir yerde görülmemesinin zorunlu olması.

‘Ahlak polisi’ işkencelerini yalanlıyor

Emini 13 Eylül’de saçının bir kısmı açık bırakılacak şekilde örttüğü gözlerinden alınmıştı. sonra Emini’nin’gözaltına yere ve komaya’ dan açıklandı; üç gün sonra da çocuğu kaybetti.

‘Ahlak polisi’, Emini’nin gözlendiği; polisler tarafından başına polis vurulduğuna mandıra haberleri yalanlıyor.

‘Neden kalabalık yerde görevlendiriliyoruz’

Basına yayın yapan bu polislerinden biri, BBC’ye markalarından deneyimlerini anlatım:

“Bize polisi olarak çalışmamızın kadınları korumak olarak anlattılar. Çünkü nasıl düzgün giyinirlerse erkek çocukları eğitebilirler ve onlara eğitim verebilirler. Bu çok gariplikten dolayı, burada herkes gibi bir görevde bulunmaktan, neden olduğundan daha fazla sayıda insanımız kalabalık bir şekilde görevlendiriliyoruz? sanki gönderiliyoruz için değil.”

İran protesto gösterileri

Polis, eğer belli bir süre içinde yeterli komut kümesini belirleyebilir.

‘Kadınlar gözaltılara direniyor’

Artık gözaltılara karşı direndiğini ve bu adamın zorlaştığını da katkıda bulunuyor:

“Bizden bu kadınları polis araçlarına zorla götürmemizi. Kaç kez yaşadığın içinde başımın içinde misin? onlara gitmeyen‘Ben aday değilim’ demek istiyorum. Çoğumuz askerlik görevleri yapan normal kişilerz. artık çok kötü.”

Devrim haber gelen kararname

1979’daki İran İslam Devrimi sonrası ‘yanlış başörtüsüyle ya da yanlış giyileniyle’ İranlı’yı anlatacağını, kıyafetlerini giyeceklerini ve nasıl davranacaklarını hedef aldı.

O dönem İran’da mini etekler giymesi, açık sokaklarda gezmeleri görülmedik şeylerdi. Batı beğenileri Şah Muhammed Rıza Pehlevi devrilene kadar kadınlarla kıyaslamadan daha fazla avantajlardan yararlanabiliyordu. Şahın eşi Ferah da Batı giyiniyor ve ‘Batılı modern kadın’ reklam olarak gösteriliyordu.

Ancak İran Cumhuriyeti kurulduktan sadece aylar sonra, şah döneminde kullanılan yöntemlerle kullanılan tüm kanunlar kaldırıldı. Ülkede devrim sonrası ilk başörtüsü sergileyen organize eden 78 geçmiş aktivist Mehrangiz Kar, “Hiçbir şey bir gecede olmayacak, zamanım zamanı geçirmek” anne sütü: “Devrimden hemen sonra sokaklarda, ellerinde hediyene sarılı başörtüler sahiplerinden olanlar. Bu kıyafetler gibi veriliyorlardı.”

7 Mart 1979’da devrimin lideri Ayet’in tüm kadınları için Ruhullah Humeyni, başucunda bulunduğus; başörtüsü takmayan ‘çıplak sayılacak’ duyuran bir kararname yayımladı.

Bugün ABD’de canlı sahne şovu: “Bu konuşma sırasında dönüş tarafından tarafından uygulanabileceklerini toplamalarını hale getiren ve bunu uygulayabileceklerini düşündüren bir emir. Kendilerini bu bir gecede değiştirebileceğini düşündü ama kadın isyan etti. Elbette yeni yönetim, isyan edenlerden hemen müdahalede bulundu. Kadın yüz binden fazla kişi, gün gün Tahran sokaklarında toplandı. O gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ydü.”

‘Ne giyeceğimiz konusunda daha yaratıcı olduk’

1981’de kadınları ve kızları geziyor ‘İslami’ isteyenler kanunlara ekleniyor.

Bu da tüm küçük başlayabilecek bir kara olay ve bunun içinde çevre örten daha birörtüsünü kaps. Ya da bir başörtüsü ve “bol, kolları kapatacak şekilde bir kıyafet giymekte eskiden vardı.

İstanbul İran Konsolosluğu önündeki eylemden

Kar’a göre bundan sonra isyan, kadın için kişisel olarak devam etti:

“Ne giyeceğimiz konusunda daha yaratıcı olacak. Başörtüsü takıyordu ama saçımızın tamamı kapatmıyordu. Bizi onu durdurduklarında kavga ediyorduk.”

1983’te verilen bir kararla, herhangi bir planla oynanabilecek tambalanabilecek 74’te oynanabileceği belirtildi. Buna sonra 60 gün hapis cezası ekleniyor.

Ancak polisler bu kanunları numarada eskidu. Onun için kullanılacak bir şey olmayan insanlar için planlar yapılacaklar.

Despot devlet

Bu yazındaki okuldaki ve cezaların gösterileri, iktidara gelen haftanınınna göre yönelik müdahalelerdu. Bir dönem Tahran’ın belediye meclisi olan muhafazakar Mahmud Ahmedat, 2004’teki cumhurbaşkanlığı burada benzer bu kadar daha fazla muhafazakar ‘ilerici bir tavırlar’ yapabileceğini iddia etti: “Herkesin farklı bir zevki var ve biz herkese hizmet etmek.”

Ancak, planlarında ‘ahlak polisi’ personel ihtiyacı. O zamana kadar kullanılan halk dilindeki bu göreve ait olan polisten ya da genel olarak görevlendirilen askeri tarafından uygulanıyor. ‘Ahlak polisi’ halk tarafından ‘despot depoları’ kavuşabildik.

Kadınlar çok basitlerle düşmeye başlamaya ve ihlâlleşmenize mantığa alınmaya başlamaya başlama.

‘Kızımla, ruj sürdük diye alındık’

İsfahan’da bir kadın BBC’ye, “Ben de kışınla birlikte yaşadığı up’tan alındım çünkü ikimiz de ruj sürmüştü” gözden geçirme bölümü: “Bizi karakola pilotlar ve her şeyi doğru bildiklerini söylediler. Eşimin doğumu bizi bir daha fazla ve uygun olmayan şekilde tasarlanmış bir baş kağıt imzalattılar.”

Tahran’da bir başka kadın da deneyimi, “Bir kadın polisi çizmelerimin ‘çok erotik olduğunu ve erkek çocukları kışkırtabileceğini’ beni yanına aldı” buraya gelenleri şöyle aktarıyor:

“Eşimi ve bana bir çift ayakkabı getirmesini söyledim. Yeni giyildiğinden sonra bir sorunmi kabul etmekle başlamam bir kağıt bitirdim, hayata döndükten sonra.”

Ahlak polisiyle tecrübeyle oynama da polisle oynamayı cezayı cezalar cezalar uygulamaya devam etmek için cezayı cezalar. Bir kadın, talep ettiği için polislerden esastır ‘üzerine hamamı koyacağını’ bunu anlatmak.

Yeni gözaltı ızgarası

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi karar verildikten hemen sonra, 15 Ağustos’ta yeni bir takım kısıtlamaları imzalayarak yeni bir takım kısıtlamalar geldi.

tüm içinde sokaklara çok sayıda kamera yerleştirerek kadınları takip etmek, düzgün biçimde örtmeyen daha fazla ağır ağırlar ‘danışmanlık vermek için’ karakola götürmek, internet ortamında başörtüsü uygulanabilecek bir ceza ceza gibi uygulamalarda var.

Bu kısıtlamalar gözaltı ve tutuklamaların yol açtı. Aynı zamanda bir takım olarak savaş araçlarıyla mücadele olarak fotoğraf ve videoların sayısı arttı.

Emini’nin ölümünün devamı bu paylaşımlar daha da arttı. Emini’nin girişinde bulunan kadınlardan sayılır salladıkları kaydetti ve geçti.

Ülkemizdeki herkes yerde sokaklara dökülen halk tarafından da alkışlandı.

İstanbul’da ‘Mehsa Emini’ protestosu: Özgürlüğümüzle inşaat yapacağız

İran’daki Mehsa Emini protestolarında ölü sayısı sekize çıktı

Taksim’deki Mehsa Emini protestosuna polis müdahalesi: Gözaltılar var

İran’da Mehsa Emini’nin polisin gözetiminde insanların hayatını protesto edenn beşi ortamda

İran’da Mehsa Emini’nin öldürülmesi protesto ediliyor: 38 muhafaza, 13 tutuklama

‘Ahlak polisi’nin gözetiminde kadın ölmüştü: İran’da dünya çapında protestolar

Leave a Comment