İranlı futbolcu tutuklandı

İran’da ünlü futbolcu Vurya Gafuri, “futbol milli takımını aşağılama” ve “rejim aleyhinde propaganda yapma” suçlamalarıyla tutuklandı.

22 yaşında Mahsa Eminidokuz “uygunsuz başörtüsü taktığı” Nedeniyle gözaltında tutulduğu arasında ölmesi sonucu başlayan ve rejim karşıtlığına dönüşen protestolarla sarsılan İran’da ünlü futbolcu Vurya Gafuri, “futbol milli takımını aşağıladığı” ve “rejim aleyhinde propaganda yaptı” tutuklama

Fars haber ajansına göre Gafuri, Huzistan Fulad takımı ile antrenmanının ardından gözaltına alındı. İran’ın Kürdistan eyaletinin yönetim merkezi Senendec doğumlu 35 yaşındaki futbolcu, yakın zamanda Amini’nin ailesinin baş sağlığı dilemişti.

Erkeklerin futbol üyelerine kadın seyircilerin katılmasını yasaklayan yasayı ve İran’ın Batı’nın yaptırımlarına zarar vermesine neden olan çatışmacı dış politikayı eleştiren futbolcu, son yönetimleri, batı Kürdistan bölgesindeki protestolara yönelik aşırı baskılarına son verilmesinde da bulunmuştu.

Ülkenin en ünlü takımı olan İstiklal’in eski kaptanı da olan futbolcu, eleştirmenleri eleştirmesi nedeniyle temmuz bıraktığı takımdan ayrılmak zorunda.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallara uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin, 16 Eylül’de çocuğunu kaybetmemesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi görevliler, olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin gözlemlerine ilişkin açıklamalar yapılıyor ancak ölü sayısı hakkında net bir bilgi verilmiyor. Bununla birlikte Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise en son 22 Kasım’da yola çıktığı, gösterilerde 416 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında yaklaşık 60 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Leave a Comment