İŞKUR’u zarara uğratanlara 10 ilde operasyon: 58 kişi hakkında gözaltı yönetmeliği

Kuruluş Tarihi: 22 Kasım 2022 09:21

İŞKUR’da ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usülsüzlük yaparak kurum 2014-2018 yılları arasında 20 milyon TL zarar verdikleri ortaya çıkan 21’i İŞKUR personeli toplam 58 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 10 ilde düzenlenen operasyonda 35 şüpheli yakalandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yapılan soruşturma kapsamı, yapılan ihbarlar sonucu İŞKUR Genel Müdürlüğünde çalışanların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usulsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa yürüten kişiler ödemeler verme sağladıkları ve bu şekilde 2014-2018 yılları arası 20 milyon TL birimin zarara uğratıldığı belirlendi.

RÜŞVET DE VAR

Bu düzeltme kurum müfettişinin de inceleme sonucu raporun düzenlendiği, yine düzenlenen raporda ihalelerdeki usulsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma suçlarının da işlendiği tespit edildi. İletişimin dinlenmesi sonrasında bir kısım şüpheliler tarafından rüşvet alındığı da teyp kayıtlarıyla belgelendi. Tanık ve şikayetçi beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen deliller sonunda organize şekilde hareket eden şüphelilerin “Suç işlemek amaçlı örgüt kurma ve örgüte üye olma”, “Nitelikli dolandırıcılık”, “Resmi belgede sahtecilik”, “Rüşvet” , “İhaleye fesat karıştırma” suçlarını işledikleri tespit edildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

24 AYRI SUÇA KARŞTILAR

24 ayrı suça karışan 21′ i İŞKUR personeli, 17’si şirket/firma yetkilisi, 13’ü sahte kursiyer, 7’si usulsüz kursiyer ve kimlik temin eden toplam 58 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 35 şüpheli yakalandı. Diğer şüphelilerin yakalama incelemeleri devam ediyor.

.

Leave a Comment