‘İstanbul saldırısından bir hafta sonra Kürt militanlar hedef alındı’

Batı basını, “İstanbul’daki bombalı operasyonları cevaben, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine hava harekatını idareni” yazdı.

Financial Times “İstanbul saldırısının ardından Türk jetleri Kürt militanları vurdu” başlığını kullandı.

Gazete Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Twitter’da yaptığı “Hesap vakti” paylaşımını bir kez daha yayınladı.

Haberde “Türkiye’nin gece süreleri ve Suriye ile Irak’taki Kürt militanları hedef alan hava saldırıları istikrarsız bölgedeki ağırlıkları artırma riskini taşıyor” dendi.

Gazete ayrıca “Kürt militanların sözcüsü” olarak sınırlandırılması bir kaynağın “saldırılarda 11 sivilin hayatını kaybettiğini” söylediğini aktardı.

Financial Times Türkiye’nin İstanbul’daki bombalı saldırıdan PKK’yı sorumlu denetlemesini ve Ankara’nın harekatını “meşru müdafaa” olarak nitelendirdiğini belirtti.

FT: BÜYÜK BİR HAREKAT SEÇİM ÖNCESİ ERDOĞAN’A DESTEĞİ ARTIRABİLİR

Financial Times’ın vurgu yaptığı bir diğer nokta ise Türkiye’de gelecek yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler.

Gazetenin yazımı şöyle devam ediyor:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl sürekli olarak sınırdaki Kürt militanları geri itmek için yeni operasyon tehditlerini yürütüyor. Suriye’ye yapılacak yeni, büyük bir harekat gelecek yılki seçimler öncesinde Türk inançlarının Erdoğan yönetimine desteğini sağlama.”

“Ancak Erdoğan yeni bir kara harekatı için gereken yeşil ışık, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı bir araya getiren Rusya ve İran’dan son aylarda alamadı.”

“ABD, YPG’nin hakim olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) silah ve eğitim desteği veriyor ve Washington da Türkiye’nin Suriye’deki askeri müdahalelerini desteklemiyor. ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde SDG’ye destek olan 800’e kadar askeri Var.”

“Beyaz Saray’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk Türkiye’nin Washington’ın Türkiye’den sonraki hava saldırıları ‘Suriye’nin performansıki zor durumu da istikrarsızlaştıracak bir şey yapılmamasının garantisini arayacağı’ diyor.”

Gazete Bahreyn’deki güvenlik konferansında konuşan McGurk’ün “Bölgede istikrarı sağlayıp, beklediğimiz çabalıyoruz ve tabii ki Türkiye ile sınırın güvenli olduğundan da emin olmak istiyoruz” dediğini aktardı.

FT, devlet Bakanı Süleyman Soylu’nun İstiklal Caddesi saldırısından sonra ABD’ye “katil” dediğini hatırlatıyor.

Suriye, Derik'te hedef alınan bir bina

Reuters
Suriye, Derik’te hedef alınan bir bina

GUARDİAN: “KOBANİ IŞİD’İ ​​YENEN KENTTİ”

Guardian ise haberinde Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Ferhad Şami’nin “Kobani, IŞİD’i yenen şehir, Türk işgalci jetlerinin bombardımanı altında” tweet’ine yer veriyor.

Gazete Kürtlerin özelliklerita olduğu Kobani’nin 2014’te IŞİD kontrolüne geçtiğini, ancak 2015’in başlarında Kürt savaşçıların kenti gerileyeceğini hatırlatıyor.

Guardian, PKK ve YPG’nin İstanbul’daki saldırı ile sürmekte olduğu iddialarını reddetmesini de vurguluyor ve “Ancak Türkiye hükümeti Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’nın saldırının emrinin Kobani’den verilmesine inandığını söyledi” ifadesini kullanıyor.

Bağımsız gazete ise Türkiye’nin hava harekatında 31 kişinin öldüğü iddiasına yer veriyor. Gazete ölenlerin kimliklerine dair ayrıntılı bir bilgi vermezken, aralarında Suriye ordusundan askerlerin olduğunu belirtiyor.

Vurulan yerlerin genellikle kırsal kesim olduğunu aktaran Independent gazetesi de Kobani’nin IŞİD ile mücadeledeki önemine dikkat çekiyor.

Gazete ayrıca İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun da Irak’ın iç kesimlerindeki Kürt isyancı gruplarına yönelik büyük bir operasyon başlatacağını duyurduğunu aktarıyor. İran güvenlik güçlerinin kitlelerinin yoğun olduğu Mahabad gözlemcilerindeki Kürt baskınlarında birçok kişiyi öldürdüğü bilgisi de veriliyor.

Telegraph gazetesi de Milli Savunma Bakanlığı’nın harekatı duyurduğu ilk tweetinde “hesap zamanı” yazdığına dikkat dikkat çekiyor.

Gazete operasyonun ABD ile Türkiye arasında tansiyonu yükseltme riskinin taşındığını ve Washington’ın sürekli olarak Ankara’yı Irak ve Suriye’deki askeri operasyonlarına karşı uyardığını belirtiyor.

radar görüntüsü

Getty Resimleri

WSJ: KÜRT GÜÇLER 11 SİVİLİN ÖLDÜĞÜNÜ SÖYLÜYOR

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise Suriye Demokratik Güçleri sözcüsünün, hava harekatında 11 sivilin öldüğünü ve Kobani’de bir hastanenin vurulduğunu söylediğini öne çıkarıyor.

Haberde “11 kişinin öldüğü iddiasını sorduğumuz Türk Savunma Bakanlığı yetkilisi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ‘sadece teröristler ve saklandıkları yerlere vuruldu’ açıklamasını tekrarladı” deniyor.

Gazete, PKK’nın ABD ve Avrupa Birliği tarafından da terör örgütü olarak kabul edildiğini hatırlatıyor.

WSJ, Türkiye’nin bölgedeki hava harekatı gözlemlerinde son yılların görüldüğünü belirtiyor.

Sivil toplum kuruluşu Armed Conflict Location & Event Data Project’e göre Türkiye’nin sadece 2021’de Kuzey Irak’ta 1200 hava saldırısına yönelik bilgi verilmesi.

Leave a Comment