İstanbul Valiliği’nden “genel emir” İstiklal Caddesi’nde yeni önlemler

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından terör saldırısı saldırısı İstiklal Caddesi’nde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya yönetimi rejiminin hızlandırılması idame edilmesi gereken önlemlere ilişkin bir “Genel Emir” yayınladı.

24 Kasım 2022 tarih ve 2022/1 Sayılı Genel Emir’de “Tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik amaçlı kullanımlar en yoğun şekilde icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 Pazar günü sonunda bombalı saldırı saldırısı sonucu sonunda 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 1.400 metre uzunluğundaki uzunluk ve yapının en yoğun yaya yönetimine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, endüstriyel teküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay taşımacılığı ve yaya korumalarında koruma altına alınması ve sürekliliğinin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir” denildi.

ALINAN ÖNLEMLER

Bu mahallelerde İstiklal Caddesi’nde alınan yeni önlemler şu şekilde belirtildi:

– Herhangi bir cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. getirilmesina,
– Sabit duruma,
– Sergi açılışına,
– Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı getirilmesine,
– Sosyal, kültürel veya ticari etkinliklerde bulunmaya,
– Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterilerinin yapılmasına,
– Hanutçuluk faaliyetlerine,
– Ve benzerlerine kesinlikle izin verilmeyecektir.”

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Genel Emir’de “Yetkili ve sorumlu kurum/kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili yönetmelik emri emrinin titizlikle uygulanması, emre aykırı davranışanlar hakkında gerekli iş ve yerine getirilmesi hususları hükümleri” ifadeleri yer aldı.

Leave a Comment