İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim’de ilk seri üretim ‘akıllı cihaz’ C-SUV’u banttan indiren Togg, bu kaynağı sonra yaklaşık 1 ay boyunca “Araçlar İtalya’dan getirildi”, “Üretim bandı yok” gibi eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Oysa ki, Togg üretim hizmetlerini temelde beri sosyal medya kanalı üzerinden paylaşıyordu. Buna rağmen, Togg fabrikasının üretimine hazır olmayacağı iddiası sürdürüldü. Tüm bu tartışmalara devam ederken şirket, Gemlik’teki yolculuklarını gezmemiz, üretim görevlimizi yakından görmemiz ve C-SUV’u test etmemiz için 26 otomotiv gazetecisini davet etti. Ben de Togg C-SUV’un üretim sistemi A’dan Z’ye takip eden ilk gazeteciler arasında yer aldı. CEO Gürcan Karakaş ve Üretim Sorumlusu Murat Aktaş ile Togg’un üretimini yakından takip etti. İşte ilk kez duyacağınız uzunla Togg’un üretim serüveni:

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

Gemlik’teki yolcute üretimi takip ettim, C-SUV’la teste çıktım

HÜCRESEL ÜRETİM olarak bilinen model Togg’un Gemlik’teki üretim modelini de oluşturuyor. Yani hücre üretim hücreleri hücre hücrelerinde yapılıyor. Bu hücreler üzerinde hücrelere taşınıp diğer hücreye alınmasını sağlayan mekanizmalar ve yollar bulunuyor. Yani bir klasik üretim bandı beklemeyin. Örneğin, saç işlemi biten C-SUV, buradaki hücrelerden yönlendirme kılavuzları üzerindeki yönlendirmeler otomatik şekilde boya atölyesine taşınıyor.

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

GÖVDE alanında üretim başlıyor. Sac kalıpları ayarları basılmıyor. 1-1.5 saat yakınlıktaki yerli tedarikçi Coşkunöz’den basılmış, hazır halde getiriliyor. Gövde hattındaki yapılarda robotlar tarafından C-SUV’un sac kalıpları birleştiriliyor. Togg hücrelerinin yüzde 75’i yerli vee çok yakın lokasyonlarda. Bu maliyetler açısından da avantajlar sağlayan. Bu arada gruplar model değişimi 15 beden yapılabiliyor. Yani Sedan modelinde piyasaya sürülmesi, C-SUV üretimi bant 15 saniye içinde Sedan üretimine hazır hale geliyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

BOYA gövde hattında işlemler biten C-SUV’un bir sonraki adresi oluyor. Boyama bölümü tüketimi değerleri ile Avrupa’nın en temizi konumunda. Boyahane, 5 gr/m2’den az ‘uçucu organik kullanımı’ salımı ile Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’i bir değeri ile öne çıkıyor. Robotlar boya işlemlerini ardından hassas bir şekilde ölçüm yapıyor. Robot demişken birbiriyle toplam 250 robot çalışıyor. Fabrika, yüzde 90 otomasyonla üretim yapıyor.

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

MONTAJ artık üretim hattının son bölümünü temsil ediyor. Saçları birleştirilmiş, boyası yapılmış Togg’lar bu alanda yollara çıkmaya hazır hale getiriliyor. Akıllı cihaz bataryası, camı, ekranı, koltukları vs. bu alanda takılıyor. Tesis tam kapasiteye ulaşabilir, 3 dakikada 1 araç üretebilecek kapasiteye de sahip olacak. CEO Karakaş, saatte 20 olan üretim adedini 25’e ve 30’a çıkarabileceklerini belirtiyor. 2022 yılı sonuna kadar onay testi için tam 165 adet Togg C-SUV üretilecek. Gürcan Karakaş ilk C-SUV’la güvenlik testi Euro NCAP’ten 5 yıldız hedeflediklerini de vurguluyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

ÖLÇEK işin son kısmını oluşturuyor. Üretilen araçlar yolculardaki pistte test ediliyor. Ben de C-SUV’la piste çıkıyorum. Test ettiğim model 4 çeker versiyon. 88 kWh elektrik tesisatına sahip. 320 kW güç (430 HP) üretti. 0’dan 100 km’ye 4.8 saatten çıkabiliyor. Bu konu çok tartışıldı ama gerçekten de güç pedalına bastığınız ve üretici koltuğa yapıştırıyor. Ancak benim için en önemli konu teknoloji. C-SUV’da 12.3 inç gösterge ekranı, 29.8 inç multimedya ekranı (Vestel) bulunuyor. Multimedya ekranı 3’e bölünerek hemen aşağıdaki kontrol panelinden kişiselleştiriliyor.

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

class=”medyanet-inline-adv”>

Örneğin, Togg TV bir ekranı, geniş açılı aracı içini gösteren ToggCam bir ekranı, müzik uygulaması Fizy bir ekranı alınabiliyor. Bu arada, araçta Qualcomm’un Snapdragon SA8155P işlemcisi bulunuyor. Kullanımda ufak tefek sorunlar olabilir ama şu anda yazılımcılar ekranları son haline getirmek için harıl harıl çalışıyor. Asıl hedef bu ekranların özeti hizmet ve servislerle ‘satın alınmak, sürekli kullanım’ istenen bir akıllı cihaz yapmak. Başarının yolu tam olarak buradan geçiyor. Karakaş’ın yaptığı sunumda “Ülkemizin geleceği burada, metalin tamamında değil” derken bunu kastediyor.

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

class=”medyanet-inline-adv”>

MODELLERE İSİM YOK ÖNCELİK VATANDAŞIN

Kampüs gezisi ve test sonrası gazetecilere bir sunum yapan Togg CEO’su Gürcan Karakaş, müşterilerin en çok merak ettikleri soruları da yanıtladı. İşte CEO Karakaş’ın yanıtları:

EN ÇOK C-SUV SATACAK

“Sadece Türkiye’de değil, küresel boyutlar rekabetini sürdürecek şekilde hazırlıyoruz. C-SUV birimlerini alabilen biri bizim aracımızı da alabilecek. İlerde tabii ki üretim planlarımız giderek B segmenti modellerinde gelecek. En çok satılan araç yüksek korumalı C-SUV modelimiz olacak.”

MODEL İSMİ OLMAYACAK

“Model isminden rakamlar ve harflerden oluşan (Örneğin; X1) isimlerini koymayı amaçlıyoruz. Yani Golf, Passat vb. isimler olmayacak. Çünkü, biz Togg markasını ön tarafta korumaya çalışıyoruz. Bir model ismi yaratıp o isim için ayrı bir efor, bütçe harcamak istemiyoruz.”

18 BİN TOGG VATANDAŞA

“Kamunun 2030’a kadar gideceği araç adedi yapılan anlaşmalar gereği belli. Bizim öncekimiz her zaman perakende yani sahiplerimiz olacak.” Bu arada, 2023’de üretilecek olan 20 bin adetin büyük çoğunluğu perakendeye teslim edilecek. 15 yılda toplam 30 bin adet satın alma taahüdü olan kamunun payı ise yılda ortalama 2 bin adet olacak.

NASIL BAŞVURULACAK?

“Şubat peşine ön siparişe çıkıyor. Bir internet adresi üzerinden başvurular alınacaktır. Talepler belirlenecek. Çekiliş mi? Önce buluşma mı? üzerinde çalışıyor. Belki her ikisi de olabilir.”

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

1.8 MİLYAR EURO HARCANACAK

2023 yılı sonunda toplam 1,8 milyar Euro’luk kaynak harcanacak. Bu kaynağa akıllı cihaz, muhafaza ve teknoloji geliştirmek için yapılan yatırımlar da dahil olacak.

BATARYASI 8 YIL, ARAÇ 3 YIL GARANTİLİ

Togg’un C-SUV modeline güç veren bataryaları 8 yıl garantiye sahip olacak. Aracın görevlisi ise 3 yıl olarak planlanıyor.

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

ESNEK SATıŞ VE SERVİS

“Teslimat misafiri nereye isterse oraya olabilir. İstersen bir deneyim merkezi, istersen kapı önü. Servis de aynı şekilde mobil servis araçları veya servis noktalarımız karşılanacaktır.”

İşte Togg c-suv böyle üretiliyor

YURTDIŞINDA BORSAYA AÇILACAK

“Borsaya açılmak her zaman planlarımız içinde bulunuyor-du. Ancak, burada buluşma noktası bir borsaya açılmak. Açılacağımız dönemdeki pazar payımızla şirketin daha büyük bir borsaya açılması gerektiğini düşünüyoruz.”

100 bin 175 bin: bina 2023’teki üretim kapasitesi/ ulaşacağı toplam kapasite

20 bin: 2023’te üretilecek olan C-SUV adedi

35: 2025’e kadar deneyim merkezi sayısı

25: 2023 yılına gelindiğinde sabit servis sayısı

8: 2023’te hizmet verecek mobil servis aracı sayısı

.

Leave a Comment