İstiklal Caddesi’nde bombalı saldırı düzenleyen Albashır’ın ifadesindeki çarpıcı detaylar

halk tv yazarı ismail saymazbugünkü yazısında, İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin ölümüne sebep olan bombalı saldırıyı düzenleyen Ahlam Albaşir‘ın 17 Kasım’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesini paylaştı.

Saymaz’ın yazısında aktardığı Albashir’in altı sayfalık ifadesindeki çarpıcı ayrıntılar şöyle:

“Ağabeyi ÖSO’da”

2002’de Halep’de doğdum. 2013’e kadar burada kaldım. Altı kardeş. Üçü vefat etti, ikisi hayatta kaldı. Babam ben beş yaşındayken vefat etti. 2013’ten sonra ben, annem ve kardeşim Süleyman ile Ebu Hanaya’ya gittik. Çadırda yaşadık. Annem vefat etti. Kardeşim Meryem ve ağabeylerim Muhammed ve Mahmud ile Rakka’ya kuzenimin yanına gittik. Muhammed, DEAŞ saldırısında ayaklarından yaralandı. Tedavi gördükten sonra tekrar ÖSO’ya katıldı. YPG, Rakka’ya saldırdı. Mahmud, Meryem ve Muhammed’in eşiyle YPG’nin kontrolünde Münbiç’e gelin. Pastanede çalışmaya başladım.

YPG ajanı diye tutukladı

YPG’li Ahmet Arreş ile sevgili oldum. İki ay sonra ayrıldım. Ahmet Arreş, YPG adına talepte bulunmadı. Pastanede yaptığım sıradaki ‘Mümbiç Diyar’ ve ‘Ferhat’ isimli YPG’de üst düzey görevdeki kişiler Cerablus’a giderek, bilgi toplamamı istedi. (İsmail Saymaz’ın notu: Cerablus, bu anda ÖSO’nun kontrolündeydi) Kabul etmedim. Ahmet Arreş’in peşinden Cerablus’a gitti. Bir gece kaldım. Dönüşte Mümbiç’e giderken, kimliklerini yırttılar. Kimliksiz girdiğim için YPG aleyhine casusluktan beni tutukladılar. Bir ay hapiste kaldı.

Hacı’dan talimat

Çıktıktan sonra Mümbiç’e gittim. Hasan Cemil ile tanıştım. YPG’deki pozisyonunu yürütecek. Hasan Cemil, “Hacı seninle görüşecek” dedi. O bölge YPG’deki üst düzey sorumlulara ‘Hacı’ denir. Kod isimdir. Hacı’nın sol kolunda dövme var. Bana, “İdlib’e gideceksin. Orada bir gençle buluşacaksın, kar koca görüntüsünü vereceksin” dedi. Reddettim. Dört gün sonra Hacı, “Türkiye’ye gideceksin” dedi. Onaylıyorum. Ertesi gün yola çıktım. Ailem beni Halep’te görmüştü.

Kaçakçılar başardı

4-5 ay önce İdlib’e kaçakçılar ağzına gitti. Burada ‘Bilal Hassan’ beni beklemekteydi. Kaçaklarda Türkiye’ye giriş yaptık. Çok sayıda araç değiştirerek, İstanbul’a geliniyor.

Esenler’e yerleşme

Ferhat Habeş’in Esenler’deki evine gittik. Evde Ferhat’la eşi Fatma vardı. Burada Bilal ile iki ay kaldım. Bilal, kardeşleri gün Ferhat’ın tekstil atölyesinde beni işe başlattı. Sadece bir gün tasarlamak. Bilal’in işe gittiği dönemde evde kalıyordum. Ferhat’ın kardeşi hapishaneden çıkınca Bilal’le atölyede kalmaya başladı. Atölyede Rama Eltaha ile arkadaş oldum. Rama ile Ahmet Haj Hassan gizli evlidir. (İsmail Saymaz’ın notu: Ahmed Han Hasan, ifadesinde, PKK’lı olmadığını, ağabeyinin ÖSO’da ‘şehit’ düştüğünü söylüyor) Bilal bana saldırıp sahiplenmeye çalıştı. Makasla kendimi savundum ve Rama Eltaha’nın evine gitti. Hacı atölyeye dönmemi, Bilal’in davranışlarını, aksi halde ablam ve ağabeyime zarar verdiğini söyledi. Korktuğum için gittim.”

Taksim’de iki çalıştırma

Bilal Taksim’den övgüyle bahsetti. Son bir anda Bilal, gelmekten vazgeçti. Rama’nın 14 yaşındaki oğlu Ahmed Elşeybun ile korsan taksici Yasir Al Korali’nin taksisine binerek, Taksim’e gittik. Yasir bekledi. Bir saat kalıp döndük. Üç hafta sonra yine Taksim’e gitmek istedim. Bilal para verdi. Taksici Yasir, beni götürdü. Bir saat zaman geçirip geri döndük.

İkinci hedef Fatih Camii

Bilal, Ahmet Elşeybun ve ben Fatih’e gitmek üzere sözleştik. Korsan taksiyi çağırdık. Bilal vazgeçti. Ahmet’le Fatih Camisi’nin önüne gitti. Zaman ele geçirip döndük. Bilal, “Zorunlu haller dışında atölyeden çıkma” dedi. Hacı aradı. “Bilal’in lafını dinle” diye tehdit etti.

9 gün önce olay yerinde video çekmiş

15 gün önce Hacı, Taksim’e gitmemi istedi. Korsan taksiyle gittim. İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yaptım, gül aldım. Simit yiyip sokak sanatçılarını dinledikten sonra geri döndük. Bilal, Taksim’de çok polis olup olmadığını sordu. Olmadığını söyledi. (Patlamanın olduğu banka yanında neden cep telefonuyla görüntü kaydı yaptığı soruldu) Burada video dikkatum. Taksim’e geldiği yerden önce Hacı, Taksim’de heykelin videolarını selfi şeklinde çekmemi söyledi. Heykelin videolarını çekip aldı. Olay yerine yakın video çekimini ben yaptım. Mağazaları çektim. Kimseyle paylaşmadım. Patlamanın olduğu yere ait olması tesadüftür.”

Hap vermişler

Bilal’in kıyafetleri arasında 30X20 santimetre boyutunda bir arada yapısında üst üste üç paket gördüm. Yumuşak olması nedeniyle yaşayabileceğini düşündüm. Bilal ifadelerini kullanır, içki içerir. Olay anında gördükleri görüntüler bir buçuk adet hap verdi.

Bir gün ertelenmiş

12 Kasım akşamı Bilal “Taksim’e gidiyoruz” dedi. Telefon çaldı. Görüştükten sonra arkasından gün gitmemiz gerektiğini söyledi. Bilal ile Hüsam atölyedeydi.

İki poşet, bir çanta

Bilal, olay günü saat 13-14’te çay koydurdu. Taksim’e gidebileceğimizi söyledi. Beş kapağı ilk defa iyi muhafazadu. Daha önce çay gibi ikramlarda bulunmamıştı. Korsan taksiciye mesaj gönderdi. Saat 14-15 arası taksici Yasir geldi. Bilal ile araca bindik. Bilal’in elinde iki beyaz poşet, bir kahverengi sırt Çantası vardı. Poşetin birisinde Yasir’e vermek üzere atölyeden genel bakış iki pantolon, iki ceket; diğerinde abur cubur; çantada yiyecek olduğunu söyledi. Bir büyük bagajın içine üçünü koydu. Ön koltuğa ben oturdum. 45 dakika sonra Taksim’e varıyoruz. Yolda Bilal telefonla konuştu. Telefondaki şahsa ‘Tamam, geliyorum, dert etme’ dedi. Tedirginliği arttı. Taksim’e zarar vermemiz sırasında uzaklaşmamız gerektiğini söyledi. Ben de gitmek istedim. Bilal mesaj atarak, “Sen in” dedi. İndim. Çantaları bana verdi. “Sen biraz gezdim, ben aldım” diyerek, korsan taksiyle ayrıldı.

Hacı’dan emir: Çantayı bırak ver git

Sırtımda çanta, elimde poşetle İstiklal Caddesi’ne yürüdüm. Kozmetik mağazalarında alışveriş yaptım. Patlamanın meydana geldiği bankı boş yerleşimi oturdum. Burada kırmızı gül şeytan birinden iki gül aldım. 30 dakika oturdum. Hacı, arkamdan çekilen videoyu WhatsApp aracılığıyla gönderdi. Tedirgin oldum. Çantanın içine soktu. En üst parça kek, cips ve donanım vardı. Alt kısım Bilal’in kıyafetleri içindeki eşyalar Yumuşak dokulu paketler vardı. Korkarak 112’i genişletme. Telefona çıkan kişi Türkçe konuşması için cevap veremedim. Bilal’i ve Yasir’i genişletmek. Cevap verdiler. Ablam görüntülü aradı. Çalıştığı mağazadaki leopar desenli kıyafetlerini gönderdim. Bu arada Hacı aradı. Çantayı bir şahsın geleceği alacağını, bulunduğum yerden birden ayrılmamı söyledi. Meydana yakın karşıma parfümcü çıktı. Parfümcüyle tartışmam esnada patlama sesi geldi. Meydana doğru koşmaya başladı. Taksiye bindim. Taksici cep telefonundan yansımayı düşünmekce patlamanın geçmişm çantadan kaynaklandığını anladım. Ben kesinlikle çantaya bomba bırakmadım. Kim tarafından nasıl patlatılacağını bilmiyor.

Jarkas kardeşlerin evi

Esenler’de atölyeye yakın yere gittim. Hacı aradı. “Taksi için kimseden para isteme. Bilal’i unut. Atölyeyi unut. Turkuaz gömlekli ve lacivert ceketli erkek gelecek, ondan al. Parayı öde. birlikte kal. Dediklerini” söyleyerek, telefonu kapattı. Yanıma Ahmed Jarkas geldi. Parayı verdi. Taksici gittikten sonra Jarkas’ın aracına bindim. Ahmed telefonla konuşuyordu. Konuştuğu Halil kod adlı kişi, telefonumu almayı kapatmasını söyledi. Telefonumu Ahmed’e teslim ettim. Halil, “Telefonun kır” dedi. Eve vardığımızda Ahmed’in eşi, kız kardeşi, ağabeyinin kızı evdeydi. Ahmed, Halil’i soruyor görüntülü konuşma esnada telefonumu kırbaçla kırıyor. Ammar Jarkas, Bilal’i Yunanistan’a gönderdiklerini söyledi. Ammar, kıyafetlerimi değiştirmem gerektiğini söyledi. Ablası üzerimdeki kıyafetleri verdi. Ahmed Jarkas yeni telefon verdi. Telefonu açtığımda Hacı’nın mesajını gördüm. “Ben Hacıyım” diye yazıyordu. Yan binada, olay nedeniyle yapılan operasyonda görevli birimlerin haberini kaldırdı. Ahmed Jarkas dışarı çıktı ve yakalandı. Ahmed’in annesi, “Zekeriya’nın evine gideceğiz” dedi. Zekeriya’nın evi polis tarafından tutuklandık. Ahmed’in kız kardeşi, nakit para, ziynet eşyası ve tabanca getirmişti. Hepsi bir çantadaydı.

“Hacı ailemle tehdit etti”

Hacı’nın YPG’de istihbarat bölümünün yüksek konumda olduğunu düşünüyorum. Özel şöförü ve korumaları vardı. Türkiye’ye egemen olmak üzere, aileme zarar vermekle tehdit etti ve beni zorladı. Mümbiç’e bulunduğum esnada hiç eğitim almadım. Arap kökenli olup da YPG içinde olan çok kişi var. Bunlar ÖSO ile çatışmalarda en ön saflara ayırma. Bana Hacı, bir telefon verdi. İletişimini bu telefonla sağlıyordum. Gönderdiği mesajlar bu telefondaydı. Ancak telefonu Ahmed Jarkas kırarak yok etti. Nereye attığını bilmiyorum.

“Bombayı genç kız getirdi”

Bir ay önce Suriye’de 16-17 yaşlarında kadının yanında önemli malzemelerle Türkiye’ye geldiğinde Bilal’in onun için yer yapılandırması hücreleri, benden atölyede yalnız kalıp kalamayacağımı sorma vakıfıyla yaşandı.

iç ve Adalet bakanlıklarında sızıntı gerilimi

Bombacı Ahlam Albashir’in PYD’li olduğu düşünüldüğünde varılınca polis, ifadeleri parça parça basına sızdırdı. Bu ‘sızma’ daireleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında gerilime yol açtı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bilgi sızdırılmasına çok öfkelendi. Bakan Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat vererek, alınan ifadeden hiçbir yerde basına yansımamasını doğru. Dün iktidar yanlısı Sabah gazetesinde bilgiler bazı yayınlanınca kimi memurların görev yeri değiştirildi.”

Leave a Comment