İsveç’te faizler 14. yılın zirvesinde

İsveç Merkez Bankası Riksbank, 75 baz puan artırmadı ve İsveç ekonomisi için büyüyen bir resesyon öngörmesine rağmen yerleşmeyi dizginlemek için daha derin fazla sıklaştırmaya ihtiyaç sinyalini verdi.

Merkez Bankası Başkanı olarak Nihai kararında Stefan Ingves ve arkadaşları, politika faizi 2008 faiz’den bu yana en yüksek düzeyde olan yüzde 2,5’e yükseltti. Artış kararı birçok ekonomistin tahminleriyle uyumlu gerçekleşti. Yetkililer gelecek yıl fiyatları için tahminlerini yükseltirken üretime yönelik görünümlerini düşürdüler.

Riksbank’tan yapılandırılacak, “Projeksiyonlar, faizinin muhtemelen gelecek yılın başında politika da daha artıracağını ve sonraki yüzde 3’ün biraz altına ineceğini gösteriyor. kalmak.

Faiz artışı beklentilerin üstünde enflasyon sonucu geldi

Faiz artışı, farklı türde mal ve hizmet fiyatlarının beklenenden daha hızlı bir şekilde yükseldiğini gösteren yönüne geldi. Bu durumdaki İsveç’i, yetkililerin daha fazla sıkılaştırmayı beklerken bile işletmeyi kabul etmeye istekli oldukları ekonomik acı miktarını öne çıkarmak.

Riksbank’ın izlediği agresif para politikası, her ikisi de bu hafta başında parasal kararlarda kararlı bir duruş sergileyen Yeni Zelanda’dan İzlanda’ya kadar küresel muadilleriyle uyumlu görünüyor.

Ana izlenim göstergesi 30 yılın zirvesine çıktı

İsveçli politika düzenleyicilerin, hassas bir dönem fiyat dizilerini dizginleme zorluklarıyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Enflasyon, elektrik fiyatlarının ılımlı hale gelmesiyle Ekim geldiğinde yavaşlamış, ancak ana göstergelerden biri 30 yıllık en yüksek krallığı yükselmişti. Bu arada, ücret görüşmelerinin gelecek yılın başında bir referans ücret anlaşmasına varması planlanıyor.

Yetkililer, daha şahin bir tepki gereksinimi alternatif bir senaryoya sahip bulunarak, “Enflasyon fiyat ve ücretlendirmede ev sahibi hale geldiğinde, güçlü bir para politikası tepkisi gerekli” uyarısında bulunacaktır.

Leave a Comment