Japonların önde gelen bankasından Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülke hakkında kur krizi uyarısı

Japonya bankası Nomura, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yedi geliştirici olan ekonomi ile ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı. Nomura, Türkiye, Mısır, Romanya, Sri Lanka, Çek Cumhuriyeti, Pakistan ve Macaristan’da kur krizi yaşama riskinin olduğunu belirtti. Nomura, “Damocles” isimli risk uyarı sistemindeki 32 ülkenin 22’sinin maruz kaldığı risklerin mayıs gördüğünden beri görüldüğünü, en çok artışın ise Çek Cumhuriyeti ve Brezilya’da görüldüğünü bildirdi. Risk hesaplama modelindeki 32 ülkedeki toplam risk puanı, mayıs sonundaki 1,744 seviyesinden 2,234’e yükseldi.

“FELAKET HABERCİSİ”

Nomura ekonomistleri bu toplam puanı “gelişmekte olan okullar para birimlerine yönelik geniş tabanlı riskin yayılmasına dair felaket habercisi” olarak nitelendirilirken, “Bu, Haziran 1999’dan beri görülen en yüksek toplam puan olduğu gibi, Asya krizinin en ağır olduğu hissedildiği dönemde gördükleri 2.692 zirvesinden de uzak değil” dedi.

“Damocles” isimli risk uyarı talimatları ülkelerin döviz rezervleri, döviz kuru, mali görünümleri ve faiz oranlarına ilişkin sekiz gösterge temel alınıyor.

EN YÜKSEK PUANI MISIR ALDI

Nomura 1996’dan bu yana gelişmekte olan ülkelerde yaşanan 61 farklı kur krizinin görülmesi baz alarak, 100’ün üzerinde puan alan ülke 12 ay içinde kur krizi yaşanmasına yüzde 64 ihtimal veriyor. Türkiye ile Sri Lanka’nın puanı 138 olarak açıklanırken, en yüksek puanı ise 165 ile Mısır’ın oldu. Mısır’ın para birimi bu sene iki kere sert değer kaybetmiş, hükümet Uluslararası Para Fonu’na (IMF) başvurmuştu. Nomura’nın G7 okuluna yönelik risk hesabında da Japonya dışında her biri 100 eşiğinin üzerinde puan alırken en yüksek puanlar, ABD ile İngiltere’nin oldu. (Reuters)

Leave a Comment