Kafaları Karıştırabilen Netflix Dizisi 1899’da Gelişen Olayların Kronolojik Sıralaması

1899’un ilk sezonunu izliyor, diziyle ilgili birkaç youtube videosunu izliyor ve olayları kafamda barındırıyor. ilk sezonda verilmesi tahmini kronolojik olarak bölümleri açıklayalım. yalnız olarak uyarayım. yanıldığım, yanlış yorumladığım falan yerler olabilir, sonra bana kızmayın. bunların benim şekliyle organları.

Uyarı: Bu noktadan sonra spoiler içerir.

– 2090’lı yıllarda dünya muhtemelen yaşanmaz halde ve insanların uzay gemilerine atlayıp yaşanacak başka gezegenlere gidiyor. yolculuklar uzun sürdüğünden yolcular simülasyonlara bağlayıp yolculuğun sonuna kadar simülasyonlarda güzel güzel takılıyor.

– maura olarak notları kadın yakın bir zamanda oğlu elliot’i kaybetti. ama bir şekilde onun bilincini simülasyonu aktarılabilirmiş ve kocasıyla birlikte inşa ettiği simülasyonda oğluyla birlikte yaşıyor. oğlunun ölümü unutmak ve oğluyla mutlu olmak için mauranın kendisine geçmişi unutulmuş. simülasyon dünyasını gerçek dünya sanıyor yani.

– bu arada elliot’ın ölü olduğunu kesin olarak kanıtlayan bir şey paylaşayım. doğumda elliot’ın oyuncakları ile dolu renkli odalar mezarlıktan giriliyor. o, elliot’in gerçek mezarlığı.

– ilk oluşturulmuş yapılandırmada muhtemelen gemi falan yok. yolcunun yaşayabileceği ağ tünelleriyle bağlı olan farklı bölümler var. diğer yolcuların yanı sıra maura’nın abisi ve babası da simülasyonda mutlu mutlu kabul ediliyor.

– derken nasıl olacağı muhtemelen ikinci sezonda öğreneceğimiz bir şekilde maura’nın abisi mantığından fırlayan uzay gemisinde uyanıyor ve çalıştırma programını ele geçiriyor. adam psikopat oldukları yolcuların çoğuna simülasyonda onları unutturup onları 8 günde bir tekrar eden gemi yolculuğuna hapsediyor. daha önce yaşadıklarında yaşadıkları yerleri kullanarak her birini trajik arka plan hikayeleri yazıyor. yalnız bir şekilde ebeveynlerinin gemi simülasyonuna dahil olmuyor ve her şeyin farkında olarak simülasyondan kaçma planları yapmaya başlıyor.

– simülasyondan fışkırtmanın yolu maura’nın üzerinde taşıdığı anahtar ve oğlu elliot’a baktığında piramit biçimli oyuncak. kadınları hatırlamasa da böyle bir güvenli kurmuş yani; işleri boka sararsa eldeun oyuncağı ve benim anahtarımı kullanırız demiş. ha gemi simülasyonunun başında o anahtar mektuptan nasıl çıkıyor peki? herhalde abinin kurduğu ve maura’ya yüklediği sahte anıların bir parçası o olay. maura’nın babası tarafından hapsedilmesi, hamilelikleri falan hep sahte anılar. o anıların dayandığı asıl olay ise elliot ölmeden önce elliot’ın bilincini mantıki transfer etme çabasında olan daniel ve maura’nın çabaları.

– baba, piramit ve anahtarı ele geçirme mantığından nefes almaya çalışıyor. adamın tek amacı bu. bu amaçla gemideki ikinci kaptana da gerçeği hatırlatmış ve kendi yanına çekmiş. onla üçgenlerden oluşan bir mors alfabesiyle haberleşiyorlar. ayrıca ona çalışan başka yolcu veya yapay zekalar da var. ya abi babasına bu ayrıcalıklar tanımış ya da baba bir şekilde kodlarını değiştirip kendine ekstra yetki vermiş.

– başlangıçta daniel ve elliot da gemideki yolculardan. gemi simülasyonu başladıktan muhtemelen birkaç gün sonra daniel bir şekilde gerçeği hatırlayp maura’yı uyandırmaya çalışıyor ama başarısız oluyor. her döngüde bu tekrarlanıyor, daniel gerçeği akılda tutuyor, elliot’ı yakınında yer alıyor, maura’yı nasıl uyandıracağını araştırmaya çalışıyor, öğreniyor ancak çalıştırılıyor. modelleme her sıfırlandığında daniel da her şeyi unutup baştan başlıyor. Döngülerin içinde daniel hafızasının sıfırlanmasını engellemek için elliot ile birlikte prometheus’a saklanmayı akıllanıyor ve bingo! Simülasyon sıfırlansa da o prometheus’ta kalmak için hafızasını sıfırlanmıyor. Böylece onun devriye biraz daha bir şey öğrenmiş olarak başlıyor. (dark spoiler’ı: bu, dark’taki claudia’nın tarihinin neredeyse aynısı.)

– bizim izlediğimiz döngüde de daniel artık ana bilgisayar hack’lemeyi, simülasyondaki bugları kullanma falan öğrenmiş. bu buglar hakikaten gözlemleri böcek (bug) şeklinde simülasyonda, kapıları falan açılıyor.

– Sonuç olarak olaylar yaşanıyor, daniel ilk sezonun sonunda başarılı oluyor ve maura’yı uyandırıyor. gelecek sezonda maura abisini dövecek herhalde.

eyyorlamam bu kadar. Oluşturdukları gibi attığım, farklı yorumladığım şeyler var kesin ama genel hatlarıyla hikaye bu.

.

Leave a Comment