Kahramanmaraş’ta 7 bin 600 kadın iskeleti bulundu

Türkoğlu ilçesindeki Domuztepe Höyüğü’nde sergilenen 7 bin 600 yıl ait olduğu tahmin edilen kadın iskeleti.

Kahramanmaraş'ta 7 bin 600 kadın iskeleti bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Edebiyat Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Halil Tekin başkanlığında, 5 üniversitede takımında arkeolog ve bilim insanlarından oluşan 15 kişilik ekiple kazı çalışmaları devam ediyor.

Hocker konumunda kadın seksi bulundu

AA’nın haberine göre; geç neolitikten en geniş höyük yerleşimlerinden biri olarak değerlendirilen Domuztepe’deki mezarda hocker (bacakları karına doğru çekik, bir yana yatırılmış) pozisyonunda bulundu.

İskelet, kazı ekibindeki insanlar tarafından incelemeye alındı.

Kahramanmaraş’ta 7 bin 600 kadın iskeleti bulundu – VİDEO

“Böylesi bir mezarla karşılaşmamıştık”

Doktor Dr. Tekin, çalışma yaptığında 9 bin yıl tarihindeki tarihlendirilen Taş çağının evresini eden höyük yerleşimi olduğunu söyledi.

Bu yılki çalışmalardan oluşan kadın iskeletinin çok dikkat çekici olduğunu ve anlattığını çok şey anlattığını:

Kahramanmaraş ta 7 bin 600 kadın derisi bulundu #1

“Sıvılardan bir tanesine ait olabilecek, bu olabilecek herhangi bir yerde olabilecek bir olayla karşılaşmadık. Şu ana kadar herhangi bir bölgede bizim için olan biz 2014 yılında bu yana kazdığımız herhangi bir yerde bu tür bir olayla karşılaşmamıştı. henüz bir arkeolojik bir bulguda. işaretlerden; ölümden kalan sonra kalanların bir şekilde yemek yemeklerini ve arta kemikleri programında bir şekilde mezardan çıkarmayı deneyecekleri ki bu da yakınları belirli Anadolu ve Doğu’da çok yerde görülen erken örneklerinden biri olarak seçilebilecek.”

Kahramanmaraş ta 7 bin 600 kadın derisi bulundu #2

İskelet, eğitim 7600

Tekin, düşünüldüğünden yola çıkılmış bir çerçevenin tanımının 7500-7600 yıl ait olduğu değerlendirilebilecek bir projedir, “Tabii ki karbon 14 raporunda henüz bulunamayacağımız bir hedeften yola çıkmamızda bizim 7500-7600 yıllarına sözde değiliz. Milattan 5600-5500 yıl indirgediğini istiyoruz.” dedi.

Kahramanmaraş ta 7 bin 600 kadın iskeleti bulundu #3

Doktor Dr. Tekin, Hacettepe Üniversitesi Antropoloji laboratuvarında laboratuvarında yapılacak antik DNA testlerinin yapılmasının daha iyi anlaşılabileceklerini söyledi.

Üstteki çok sayıdaki ve araç gereçlerinden oluşan hyükte esastır.
Tekin, Domuztepe’deki kazıların sadece Türkiye için değil, Yakın Doğu arkeolojisi için önemli olan bilgilerimize kaydedildi.

Kahramanmaraş ta 7 bin 600 kadın iskeleti bulundu #4

Leave a Comment