Kanada 2025’e kadar 1,5 milyon göçmen almayı planlıyor

Kanada’da, İkinci Dünya Savaşı sonrası doğan ve “baby boomer” olarak göçmen kuşağın iş sürecinin çekilmeye başlamasıyla oluşan sakinlerini doldurmak için 1,5 milyon yeni göçmen alınması planlanıyor.

Bu ay başında, hükümet 2025’e kadar yılda 500 bin göçmenin ülkedeki kabul görmesini öngören bir plan duyurdu.

Ancak yapılan anketlere göre, gösterge sayısının bu kadar yüksek olması endişelerini de beraberinde dile getirdi.

Nüfusunu koruma ve ekonomisini büyütmek isteyen Kanada, uzun süre sınırı olmadan kayıt hakkını elde etti ancak vatandaş olmamış kişiler için ülkeyi çekici hale getirmeye çalıştı.

Geçen yıl, belgeye kadarki en yüksek sayı olan 405 bin kişi süresiz oturum verildi.

Sebebi basit bir matematik açıklanabilir. Doğum oranı düşük olan Kanada’nın Nüfusu, pek çok Batı ülkesi gibi yaşlanıyor.

Yani eğer büyümek istiyorsa, göçmen kabul etmek zorundadır.

Bugün Kanada halkının dörtte biri başka bir kıtada göç edenlerden oluşuyor. Bu, G7 koleksiyonları arasındaki en yüksek oran.

Oxford Üniversitesi’nde göçmenler üzerine çalışan Madeleine Sumption, dünyanın en geniş yüzölçümlerinden birine sahip olan Kanada’nın sonu 38 milyondan biraz fazla olduğunu hatırlatıyor. Dolayısıyla artan nüfus için yeterince alan da var.

McMaster Üniversitesi’nden siyaset bilimci Geoffrey Cameron, Kanada gibi pek çok yerli nüfus yaşlanması ve düşük doğum oranlarıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Ancak herhangi bir göçmen politikasının başarılı tüketici toplumu desteğine bağlı olduğunu belirtiyor.

Örneğin güneybatıdan gelen göçmenlerin sayısı tüm zamanların en yükseğine ulaşan ABD’de, iş hizmetlerinin olası kaygısı var.

Brexit öncesi İngiltere’sinde de Doğu Avrupa ülkelerinden gelenler, göçe karşı ters tepki yaratmıştı.

Ancak Kanada’da tarihsel olarak göçe karşı büyük bir destek var.

Cameron bunun nedeni olarak, Kanadalıların hükümetinin göçü iyi ve ülkenin dışına çıkıp uygun bir şekilde yöneteceğine güvenini gösteriyor. Ama bu tabii ki ülkede hiçbir göç endişesi olmadığını göstermiyor.

Geçtiğimiz yıllarda ABD’nin doğru bir göç akını Kanada’da da tepki çekmişti.

Kanada’nın her yıl 500 bin göçmen kabul süresi tahmininde ülkedeki farklı bölgelerdeki parçalara tepkiler aldı. Haftada 50 binden fazla kişiyi alamayacağını açıkladı.

Kanada’ya sahip

Kanada’yı diğer Batı ülkelerinden ayıran diğer bir şey de ekonomik göç nedeniyle önem.

Kanada’da sınırsız oturumu olanların neredeyse yarı bölümlerinden dolayı ülkeye kabul edildi. Hükümet 2025’e kadar bunun yüzde 60’a çıkmasını umut ediyor.

Kanada 1960’larda farklı ülkelerden farklı gezinmeye yönelik göçmen alımını besleyen kota sistemi yerine ülke ekonomisine harcanacak bulunacak yetenekli göçmenerin kabulünü öngören puan sistemi geçti.

Cameron bunun hala devam ettiğini ve kendine has bir yöntem olduğunu belirtiyor.

Leave a Comment