Katar, 2022 Dünya Kupası için gelenlere İslam’ı tanıtıyor

Dünya Kupası’nın ilk gününde Katar’ın yaptığı İslam’a Davet çalışmaları sonuçlandırma başladı. Organizasyonu inceleyen gelen futbolseverlerin İslam’a karşı ilgisi artmaya başladı.

2022 Dünya Kupası, Katar’da düzenleniyor. Birçok ulusu bir araya getiren organizasyona ev sahipliği yapan Katar, LGBT lobilerinin baskılarına rağmen kurallarından geri adım atarak takdir topladı.

Katar’ın yaptığı tek şey LGBT lobisine karşı çıkmak değil, ayrıca İslam’ı yaymak adına da birçok çalışma yapıyor.

Dünya Kupası’nın başlangıcından sadece 1 gün önce; dünyada da İslam’ı tanıma çabaları artmaya başladı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, konuyla ilgili “Katar, İslam’ı tanıtmak için kartpostal yollarını buluyor.” kullanım kullandı.

Katar, 2022 Dünya Kupası için gelenlere İslam'ı tanıtıyor #1

Katar’da İslam’a Davet projesi

Peki Katar ne gibi performans yapıyor? Gelin o sırada kısaca bir göz atalım.

LGBT’ye karşı artan pozitif ayrımcılığa karşı çıkan Katar, alkol satışını da yasakladı. Taraftarların binalarında alkol içmesinin yasaklanmasıyla birikte aile olarak stada gelen futbolseverlerin de taşkınlıklara karşı koruma gözetleniyor.

Tribünlere 8 dilde İslam’ı ve Kur’an’ı anlatan kataloglar koyuldu. Şu sıralar Katar, gayrimüslim futbolseverlerin İslam’ı algılama çabası için çekmeyi başardı.

Hadis-i şerifler paylaşılıyor

Stat ve otel biletlerine Hz. Muhammed’in (sav) hadis-i şerifleri yine 8 dilde yerleştirilerek gayrimüslimlerin İslam’ı tanımalarına yardımcı olundu. Ayrıca sadece hadis-i şerifler değil ayet mealleri de panolarda yer aldı.

Söz konusu panolarda, “Her iyilik bir sadakadır”, “Yarım hurma bile olsa kendini (sadakayla) hayatından etkilendin, o da yoksa güzel bir söz almış”, “Merhamet etmeyene, silinemez” hadisleri paylaşıldı.

Müezzinler bir araya getirildi

Cami müezzinleri de sesi güzel olanlarla değiştirilir. Burada amaç, ezanın açısı yönü gayrimüslim futbolseverlerin daha da yakından anlamalarına yardımcı olmak.

Ayrıca Katar Konuk Merkezi, 2 bin kişilik bir ekip kurarak insanlara Müslümanlığını tanıtmak için İslam’a Davet projesi oluşturdu.

Katar, 2022 Dünya Kupası için gelenlere İslam'ı tanıtıyor #2

Katar, 2022 Dünya Kupası için gelenlere İslam'ı tanıtıyor #3

Katar, 2022 Dünya Kupası için gelenlere İslam'ı tanıtıyor #4

Leave a Comment