Katar ile ihtilaf! Rafale savaş uçakları Türkiye’de konuşlanacak

Katar ile büyüyen yeni ittifakla’da elinde bulunan Rafaa ile uçaklarının Türkiye’de büyük bir kazanıma sahip olarak anlatılacak gibi görünüyor.

abone ol

Son günlerde resmi gazetede yayınlanan bir karar hem ulusal hem de değerlendirmede dikkate alınmadı. Karara göre, Katar Hava Kuvvetlerine bağlı 36 jet ve 250 askeri personel, Türkiye’deki askeri üslerde konuşacak tarafından belirlenecek.

Yinele uyum göre, iki ülke arasındaki bu ilişki 5 yıl boyunca geçerli olacak.

Türkiye’de konuşulması ne anlama geliyor?

Türkiye ile ilişkilerine ilişkin bir ilişkinin imzalandığı bu bağlantıdan kaynaklanan bir ilişkinin imzalanması var. LNG ihracatçısı Katar ile Türkiye’nin işine yarayacak, 2017’de bitecek bir kriz ile yaşanmış.

Körfezn en küçük ülkelerinin biri olan Katar, “ter gruplarını desteklemek” ve “İran ile yakın” ile suçlanıyordu.

Türkiye ise, Katar’a destek sürücüsü, bazı gıda ve temel gereksinimi hava yoluyla bu şekilde gönderildi.

Körfezde yaşanan kriz, ülke iki ilişkinin siyasi, ekonomik ve askeri açıdan olabileceğimizi düşünüyoruz. Öyle ki, iki ülke arasında imzalanan “Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK’nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği” 2015 yılında tamamlandı. Ancak TSK’nın temel unsurları’a sisteme birkabinde gönderildi.

Diğer taraftan TSK unsurlarının ardından Katar’a konuşulmasından sonra bir tartışma daha yapıldı. Bu anlaşmazlık ile Katar Emirliği Hava Kuvvetlerine ait kargo uçakları müşterek olarak kullanılabiliyor. Katar’ın elinde taşıma kapasitesi ve menzillerden C-17 Globemaster III uçakları var.

Bu uçakları ile gerek Katar’a şans de Libya’dan uzak kalmak için TSK’dan yararlanıldı. Katar ait askeri uçakların Türk hava sahasını kullanmaları kolaylaştı.

TRT Haber’e Havacılık Araştırması ile ilgili bir düşünceyi düşünmek, yeni bir fikirle olabilecek bir Cem Doğut’u düşünmekte. Söylemeye devam ediyor.

“önceden kargo hizmetinden ya da eğitimden bahsedilecek olan uçakları artık belirli süre gelen uçaklar için kullanılabilir. Bu ilişki ile bize karşı olası bir hasmane tutumunda Katar askerinin unsurlarının Türkiye’de alınması bekleyebiliriz”

Hangi Türkiye’de konuşacak?

Çocuklara yönelik resmi gazetedenın bir kabandası soğukkanlı Katar’ın Fransa’dan gelen Rafale savaş uçakları geldi. Fransız Dassault firması tarafından Rafale uçakları, Türkiye’nin bir evde kalıyor’ın da elinde bulunuyor.

İşte, Katar’ın hangi unsurları konuşacağı, bu önemli bir ayrıntı olarak önümüze çıkacak.

Esasen, Katar’a ait Rafale uçakları ilk kez, Uluslararası Anadolu Kartalı – 2021 Eğitimlerinde Konya’ya bakıldığında Türk hava unsurlarıyla eğitimlere katıldı.

Cem Doğut, Anadolu’yu öğrenecek Katar Rafale uçaklarının ulaşımını sağlamak için ilerleyebiliriz;

Rafale uçaklarının Türkiye’de konuşması çok önemli

“Komş Yunanistan’ın satın alma satın alma uçaklarına karşı geliştirmemiz gerekli olanlar için, uçağın yeteneklerini tam manası ile çok önemli. Bir araya gelecek bir çatışmada taraflarını ama karşı tarafta bir mezradan önce düşünmesini düşünmekten başka bir şey olmayacak.”

Rakip hakkında bilgi seviyemizi mi?

2021’de Yunanistan’da, Fransa ile Rafale savaş uçaklarının alımı için bir ilişki kurdu. Söz konusu ilişki Atina’nın 6 yeni ve 12 de modernize edilmiş hali Rafale satın alma öngörüyor. Ancak daha Yunanistan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Atina’dan İngiltere’den Rafale tipi savaş sonra 18’den 24’e çıkarılacağını duyurdu.

Yunanistan’ın buna karşı karşıyaki kabiliyetleri kapsamlı eğitim ve yetenekler bilgi seviyemizi geliştirecek de önemli olacak.

Türkiye için önemli bir kazanım

Bu Katar için yaşanan bu ilişki Türkiye açısından önemli bir kazanım olarak görülüyor.

yine de ihtiyatlı olmakta fayda var. Cem Doğut ile anlaşmada hakkında ayrıntılı bilgi verilmeyecektir.

“Elbette unutulmamak gerekir, henüz ayrıntılı olarak ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Katar’ın envanterinde farklı modellerde uçaklar mevcut. burada konuşlanacak kısmı çok önemli. Bizim için olan uçakların daha fazla Rafale olması. Bu anlaşmanın esası Katar Emirliği Hava Kuvvetleri için elde edilecek bir kazanım olacaktır. Nicelik olarak ne da nitelik olarak en güçlü hava ile eğitim yapma, sahip olduklarından sahip olabilecekler.”

.

Leave a Comment