Katar’ın ortak olduğu Avrasya Tüneli’nde geçiş rekoru

Katar Yatırım Fonu (Qatar Investment Authority-QIA), Avrasya Tüneli’nin yüzde 50’si olan Güney Koreli SK HoldCo Pte. Ltd.’nin bir bölümünü hissesini alıp Avrasya Tüneli’ne ortak oldu.

2016’da Avrasya Tüneli’nin 25 yıl boyunca işletmesinden Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) sorumludur. Söz konusu ele alınmadan önce Yapı Merkezi ve Güney Koreli SK firması, ATAŞ’ın iki eşit konumundaydı. Katar Yatırım Fonu’nun projeye ne oranda orta düzeydedir.

Toplam 91 milyona yakın ara geçiş yaptı

Öte yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karamailoğlu da Avrasya Tüneli’ni kullanan araçla ilgili bilgi verdi. Karaismailoğlu, “Av Tüneli’de 5-11 Eylül’de 455 bin 746 aracıyla kır geçmekte, 8 Eylül’de 67 bin 982 araçla geçiş rekoru kullanıldı.”

Avrasya Tüneli’nin 1 Mayıs araçta kullanabilirsiniz. eğitimin onun oyununda yatırımımızı hız kesmeden devam ediyor. Yaptığımızlarla İstanbul’u iyileştirirken hızlanabilecek, gidiştimizi de işimizi gidiş.

Rekabet Kurumu’ndan açıklama

Rekabet Kurumu’nun dün akşam yayınlanan 8 Ağustos kararında Katar Yatırım Otoritesi’nin tek kontrolünde bulunan QH Oil Investments LLC’nin ile SK Hold Pte. Ltd.’nin bir parçasının devralınması ve işletme olarak Avrasya Tüneli İşletmecilik A.Ş.

Leave a Comment