Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kadına şiddet uygulayanın kim olursa olsun cezasını çekeceğini belirterek “‘Peygamberimiz cennet anaların ayaklarının altındadır’ der” ifadesini kullandı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka koordinatörlüğünde ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ Kapsama 81 il ve 973 ilçede, parti binalarında eş zamanlı basın anlatımı düzenlendi.

Ankara’da yapılan basın açıklaması, CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikte kürsüye şiddet gören kadınların yaşadıklarını anlattı.

Etkin kilte açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, kadına şiddet hadisle karşı konuşma yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı VİDEO

“Peygamberimiz ‘Cennet anaların ayağının altındadır’ der”

İktidara geldikleri takdirde kadına şiddette iyi hal indirimini kaldıracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “İyi hal nedeniyle kravat takanın cezasını düşürmeyeceğiz. Kadına şiddet uygulayan kim olursa olsun cezasını çekecektir. Kadına yönelik olarak taviz verilir mücadele edilir. Evladını kaybeden anneyi kimse anlayamaz.

Siz anneye şiddet uygularsanız, kadına şiddet uygularsanız olur mu; sevgi, hoşgörü varken, acıları beraber paylaşmak varken. İnancımız da böyledir. Sevgili Peygamberimiz ‘Cennet anaların ayağının altındadır’ der. Hangi görüşten, kimlikten olursak oluyor, kadına şiddete karşı çıkmalıyız.” kullanım kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #1

“Gerekçelerini artırmak lazım”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle siyasilerin, yaşanan kadının ağırlığını görme, duyması ve hissetmesi yıpranması, “Duyarsızlık en kötü sonuçlara, duyarsızlık haksızlıkları besler, duyarsızlık konusundaki besler, duyarlı olmak lazım. Yeri geldiğinde kadınlarla ilgili çok güzel sözler söylüyoruz. partinin üyeleri değil.

Partizler var. Başka partinin üyeleri olanlar var. Kırsalda yaşayanlar var. Doğduğunda hayatın her alanını sirayeti görecek. Bir sorun ile mücadele etmek için sorunların muhatapları ile konuşmalıyız. Gerekçelerini arttırmak lazım. Kadına yönelik olarak çıkarılması bu kadar ağır sonuçların değerlendirilmesinin bir nedeni var. Siz bu nedenleri ortadan kaldırabilirseniz en asgariye indirmişsinizdir.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #2

“Benim ablam hala okuma yazma bilmez belki; ama ben kızlarımı okuttum”

Kemal Kılıçdaroğlu, Erkek egemen bir kültürümüz var alışılagelmiş. Böyle olmaz. Kadınla erkek bir elmanın yarısıdır, büyümesi.

Dilimizi, okumalarımızı, yazmayı, sevmeyi, hoşgörüyü annemizden öğreniriz. Babalar daha mesafelidir. Benim babamın bir çocuğunu kucağına aldığım yer; ama ben aldığım kucağıma çocukları. Kızlarını okutmayanlar vardı. Benim ablam hala okuma yazma bilmez mesela; ama ben kızlarımı okuttum. Ancak böyle olur. Kızlar okula gitmeli, hayatı ortaklaştırmalıyız.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #3

“Hiçbir kadının erkeğe bağlı olmasına izin vermeyeceğiz”

Kemal Kılıçdaroğlu, kadınların iş birliği içinde varlıklarını vurgulayarak, “Şiddeti içselleştirmiş bir Türkiye istemiyoruz. Burada da güçdadır aslında. Birlikte mücadele ederken, bir sesin sesiniz daha fazla çıkar. Bu coğrafyanın bir yerinde kadının şiddet varsa, kadınlar o kadın kadın için birlik olmalı.

Yaşamak bir haktır; ama yaşatmak da haktır. Ben yaşıyorsam yaşatmalıyım. İnşallah iktidara gelirsek aile destek sigortasını da alacaktır. Hiçbir kadının erkeğe bağlı olmasına izin vermeyeceğiz. Geliri yoksa, durumu yoksa hesabına destek yatacak. Kadının fakirliğini kimse bilmeyecek. İfşa konuşmaz. Sadece sosyal devlet bilecek o kadının yardım alacağı. Yeni bir kapı aralayacağız.” dedi.

“Bizi buradan siz çıkaracaksınız”

Kılıçdaroğlu, şiddet mağduru kadınlara seslenerek, “Bizize katılın. Yılda bir kez dünyada kadının verdiği mücadele anlatılıyor.Ama bizim ülkemizde her gün gazetelerin üçüncü sayfasında kadınları görülüyor.

Bizi buradan siz çıkaracaksınız. Ülkenin yarı kadın. Sandığa giderken ortak irade gösterdiğinizde dünyayı değiştirebilirsiniz. Bakın Dominik’te 3 kadın bir araya geldi, bugün Birleşmiş Milletler’i ilan etti. 1 Mayıs aynı şekilde. Hak arayan kadınların günleridir. Hak aramak sadece sizin hakkınızı aramak anlamında gelmiyor, başka kadınlarınkini de aramış oluyorsunuz. Bizim görevimiz yanınızda olmak.” diye konuştu.

100 bininci yeni kadın üye

DHA’nın haberine göre; etkinlik kapsamı ayrıca 100 bininci yeni kadın üye Sıdıka Yılmaz’a da Kılıçdaroğlu tarafından parti rozeti takıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #4

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #5

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #6

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #7

Kemal Kılıçdaroğlu kadına şiddet hadisle karşı çıktı #8

Leave a Comment