Kiracılar dikkat! Avukattan ‘taahhütname’ uyarısı

Antalya Barosu’na kayıtlı Avukat Şafak Baysal, son zamanlarda artan ev kiralarıyla ev sahibi ve kiracılar yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Baysal, ev sahibi ve kiracının yasal hakları, kira sözleşmesinde yanlış bilinenler, tahliye taahhütnamesi konuları ile özellikle evden çıkarma gibi sorunlar yaşayan kiracılar için altın değerli bilgiler paylaştı.

“ELDEN KİRA VERİYORSANIZ, MAKBUZ ALIN”

Kirada herkesin dikkat etmesi gereken hususun kiranın elden çıkarılması notu gökyüzünü çizen Baysal, böyle bir durumdaki ispat yükünün ortadan kalktığını, ev sahibinin kötü niyetli olması durumunda da kiracının yapacak bir şey olmadığını söyledi. Bu konuda Antalya’da açılan pek çok icra kararı olduğunu söyleyen Baysal, kiracıların elden ödeme yaparken danışmanları bir makbuz alırken ya da banka yoluyla havale yapmaları tavsiyesinde bulundu.

“KİRA SÖZLEŞMESİ SÖZLÜ OLARAK DA YAPILABİLİR”

Kira sözleşmelerinin sadece yazılı olarak değil, sözlü olarak da yapılabileceğine vurgu yapan Baysal, “Eğer bir kira metni yoksa, insanların kendi aralarında konuşmaları ve yazışmaları aralarındaki kira akdinin varlığına delalet eder.

Burada, ‘Ben evim kontratlı oturtmadım, anlamlı zaman çıkarttırırım. Ya da tam tersi, ‘aramızda zaten sözleşme çıkarmaz’ gibi bakış açıları yanlış. Çalıştırma işlemi yapılan hata, kira sözleşmelerinin yazılı olduğu gerekçesi var. Hayır, kira sözleşmeleri sözlü olarak da kurulabilir. Ödemelerin ne zaman yapıldığı, kira sözleşmesinin ne zaman muhafaza edildiği önemli. Kişinin ne tür ödemeler yaptığı, hangi tarihlerde bankalardan ödeme yapmış, bunların vade günlerini derlemeirdiye konuştu.

“TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİNE, SENEDE BENZETİLEBİLİR”

Ev sahibinin kira oranının yüzde 25’in üzerinde bir dizinin yapamayacağına dikkati çeken Baysal, söz konusu fazla kiracının yapmama hakkının olduğunu, ev sahibi ise mülkünün bir mülkiyetinin olmadığını ifade etti. Ancak kira sözleşmesiyle birlikte kullanıma sokulan yayınlama sözleşmesinin kiracı için büyük bir çizimi işaret eden Baysal, “Ne yazık ki pratikte de tahliye şartınamesi dediğimiz bir sıkıntı var. Çalıştıran kişileri bir eve götürmek, kira sözleşmesinin yanında tahliye sözleşmesinesi de dolduruyor. Bu sözleşmename doldururken herhangi bir tarih ve yazı olmadan doğrudan imza atılarak dolduruyor. Bunu da ev sahipleri elinde koz olarak kullanıyorlar.

Şu anda bir tahliye taahhütnamesini tarihlerini uygun tarihlerde işleme koyarak, daha sonra bunu icraya veriyorlar. Altlarında kiracıların imzası olduğu için yine yapılacak bir şey olmuyor. Çünkü kayıtsız şartsız çıkacağını kabul olmuştu. Bunu kiracılar bilmiyor.

‘Kiramı düzenli yürütebiliyorum. Bir şey olmaz’ düşüncesiyle hareket ediyorlar. Tahliye sözleşmesinamesi başlı başına kiracının çıkacağını söyleyen bir veri. İstediği kadar ödeme düzgün olsun, hiçbir eksiği olmamasın, bunun sonucunda ev sahibi kesin olarak gider. Bu senede benzetilebilir. Nasıl ki bir senede imza atıldığında sonuçlarını hüküm doğuruyor, salıverme sözleşmesinin içine da kişi imzasını atınca sonuçlar ortaya çıkıyor. Burada mağduriyet vatandaş oluyor. Burada kiraya geçen sahibin tahliye taahhüdünamesi hükümleri, gerçek kararlı çıkma yönünde gideceği zaman tahliye taahhüdünü taraflı. Şu anda Antalya Adliyesi’nde çok ciddi yetkili tahliye hükümlerine bağlı olarak icra takiplerini elinde tutuyor.dedi.

Leave a Comment