Konya’daki barınak vahşetinde gözaltına alınan 2 şüpheli tutuklu

AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan barında bir memurun elindeki kürekle bir köpeğin başına vurarak öldürdüğü anlara ait görüntüler Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Görüntülerin açığa çıkarılmasının ardından gözaltına alınan 2 şahsın mahkemeleri tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir memurun elindeki kürekle bir köpeğe vurarak öldürdüğü görüntüler büyük topladı.

ŞUBE MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Görüntülerin sosyal ortamlarında gündem değerlendirmesinin ardından AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’nden olayla ilgili açıklama yapıldı. AKP’li belediye tüyler ürperten katliamla ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Hayvan Sağlığı Şube Müdürü’nün görevinden alındığını duyurdu.

2 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı önlem ise, ilgili hükümlerle ilgili soruşturma kapsamında 2 şüphelinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Öte yandan Konya Barosu avukatları, CMK sistemini kapatarak sulh ceza hakimliğine sevk edilen şüphelileri savunmak istemedi.

Basın mensubu ve avukatlar duruşma salonuna alınmazken, şüpheliler Murat Bacak ve Sefa Çakmak mahkemeleri tutuklanarak cezaevine gönderilir.

AKP’Lİ BAŞKANDAN AÇIKLAMA

Tutuklamalarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan AKP’li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, “Gözaltına alınan şahıslar tutuklandı. Yargının olması gereken cezayı vereceğine. Hukuki süreç de takip davası.” dedi.

“İDARECİLERİN DE HESAP VERMESİ LAZIM”

Şüphelilerin tutuklama işlemlerinden dışardan öğrendiklerini söyleyerek Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Ayşegül Başkoçak Çifci, AKP’li belediyedeki idarecilerinde hukuk karşısında hesap vermeleri gerektiğini kaydetti. Şencan, incelemeyle ilgili gördüklerini söyledi:

* “Biz Baro Avukatları ve dışarıdan gelen diğer avukat arkadaşlarının sorgu salonuna girmek istediği ancak engellendik. Sadece şüpheli ve müdafiler salona girebildiler. Bizde 2 şüphelinin dışarıdan tutuklanma haberini dışarıdan öğrenir. 2 kişinin tutuklanması yeterli değil. Bunlar sadece yaşanan vahşetin görünen kısmı. Görev kusuru kapsamında idarecilerin de gözaltına alınması gerekiyor. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağım.”

“KONYA’DA SON YILLARDA KATLİAMLAR ARTTI”

SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise Konya’da son yıllarda hayvanlara yönelik şiddet olaylarının saldırdığını söyledi. “Son birkaç yılda Konya’nın çeşitli yerlerinde hayvan katliamlarını getirmemize rağmen hiçbir atım atılmadı” diyen Yokuş, şunları söyledi:

* “Hoşgörü Şehri Konya’mızda son birkaç yıldırıcı hayvanlara yönelik katliamlarda ciddi bir gösteri var. Hemen hemen her gün bir ilçede katledilen sessiz canlara yönelik şiddet olaylarına tanık oluyoruz. Katliamları sürekli olarak getirip önlem alınmasını istesek de hiçbir adım atılmadı.

* Şimdi de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öve öve bitiremediği Türkiye’ye örnek gösterdiği barınakta vahşet görüntüsünü elinde yüreklerini parçaladı. Bu olayda sadece şube müdürünü görevden alarak ayrılamazsınız. Burada baş sorumlu Belediye Başkanı’nın kendisidir. Onun da hesabının yapılması gerekiyor. Konunun takipçisi olacağım.”

ŞENTOP: TÜM CANLILAR ALLAH’IN BİZE EMANETLERİDİR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, olaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Konya’da bir Hayvan Bakım Merkezi’nde yaşanan olay hepimizi derinden üzdü. Tüm canlılar Allah’ın bize emanetleridir. Bu vahim olayı kınıyorum. Büyükşehir Belediyemizin büyük bir hassasiyetle incelediği bu işlemleri biz de takipçisi olarak kullanmak” ifadesini kullandı.

ÖMER ÇELİK: YETKİLİLER TALİMATLANDIRILDI

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, olaya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Çelik, güvenlik şu ifadelerine yer verdi:

* “Bütün canlılar aynı evin parçasıyız. Konya’da hayvanlara karşı sergilenen vahşi tutum, iç vicdanını yaraladı ve derinden üzdü. Bütün canlıların ortak kaderine inandıkları bir değer sistemi sahibiz. Hayvanlara yapılan zulümlere asla müsamaha göstermiyoruz.

* Evlatlarımızın ve vatandaşlarımızın sahipsiz hayvanlar tarafından zarar görmesini, vatandaşlarımızın mağduriyetini önleyecek tüm olumsuzlukları görmeyiz. Aynı zamanda da hayvanları eziyet ve zulüm görmesini engelleyecek mücadeleyi yürütmeye devam edecek.

*Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi hem sokak hayvanlarına sahip olacak hem de insanımızın bu tür sorunlarla karşılaşmamasını sağlayacak tavrımızı daha etkili bir şekilde uygulayacağız. Yetkililer bu doğrultuda gerekli önlemleri almak üzere talimatlandırılmıştır.

* Konya’daki kahredici bakışın ardından geçerliliğimiz ve belediyemiz hemen müdahale etti. İlgili kişiler görevden alınmıştır. Başsavcılık soruşturması başlatmıştır.”

Konya'daki hayvan barında bir skandal daha İlginizi Çekebilir Konya’daki hayvan barında bir skandal daha

.

Leave a Comment