Kripto paralarda en kötü durumda görüldü mü? Uzmanlar değerlendirdi

class=”medyanet-inline-adv”>

2008 yılında yaşanan Küresel Finansal Kriz sonrası Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla beraber, kripto paralar hayatımıza girdi. O günden bu güne kripto para piyasalarında çokça deprem yaşandı. Sonuncusu ise, yakın zamanda dünyanın en büyük üç kripto para borsasından biri olan FTX’in göreviyle başladı. Dev borsanın sonuçları sonrasında yaşanan güven kaybı ile kripto para birimlerindeki büyük kayıplar verdi. Yatırımcılar domino etkisinden korkarken, bir kripto para yatırım şirketi Genesis’ten geldi. Genesis’nin CEO’su Silbert, iflas seçeneği de dahil olmak üzere bütün araştırmaları araştırmak için yatırım bankası Moelis&Company ile anlaştığını açıkladı.

En popüler kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatları, 8 Kasım tarihinde psikolojik seviyede olan 20 bin doların altındaki sarkarken; büyük kripto para borsasının 10 Kasım’da iflas uyarılarının artmasıyla 16 bin doların altına kadar geriledi. Bu süreçte Bitcoin en düşük 15 bin 510 değerlere kadar değer düşüşüken; geçtiği tarihi zirvesi olan 69 bin dolardan yüzde 77,50 oranında gerilemiş oldu. Geçtiğimiz iki hafta içerisinde kripto para piyasalarındaki zarar 250 milyar dolara yaklaştı. Piyasanın çocukları kripto paralarda yaşanan düşüşte aralıklı dip seviyelerin görünmediği tahmin yönündekilerde bulunuyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

FED’İN FAİZ KARARI ÖNEMLİ OLACAK

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını muhafaza ettiği Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) aralık ayı toplantısı 13-14 Aralık’ta yapılacak. Fed’in faiz artırımının uzaması beklenirken, piyasa fiyatlamalarına genel bankadan 50 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor. Fed’in faiz artırımlarında yavaşlamasının piyasalarda risk iştahını artırması ve bunun kripto para piyasalarını desteklemesi bekleniyor.

BITCOIN VE ETHEREUM’DA SON DURUM

Bitcoin fiyatları, bugün içerisinde en yüksek 16 bin 619 dolar seviyesini, en düşük ise 16 bin 365 dolar seviyesini görürken, saat 13:44 seviyeleri yüzde 0,49 düşüşle 16 bin 482 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin son 7 günlük işlemlerde yüzde 1’in üzerinde değer kaybederken; piyasa değeri 317 milyar dolarda bulunuyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kripto paralarda en kötü şekilde görüldü mü Uzmanlar değerlendirdi

İşlem hacmi en yüksek ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ise, şu dakikalarda dünkü hacmine göre yaklaşık yüzde 1 düşüşle 1186 dolar düzeyinde hareket ediyor. ETH, gün içinde en düşük 1172 doları, en yüksek 1206 doları görürken; son 7 gün içinde yüzde 2,61 değer kaybetti.Küresel bazda kripto paraların piyasa değeri, son 24 yerinde yaklaşık yüzde 0,86 oranında değer kaybederek 827 milyar dolar geriledi.

Kripto paralarda en kötü şekilde görüldü mü Uzmanlar değerlendirdi

ÇOK DAHA BÜYÜK BİR YIKIM GÜNDEME GELEBİLİR
Kadir Kurtuluş – Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı

class=”medyanet-inline-adv”>

Kripto paralarda en kötü şekilde görüldü mü Uzmanlar değerlendirdi

Kripto paralarda yaşanan sert düşüş kripto para borsası FTX’in iflası ile başladı. Şimdi ise, Genesis iflası anlatımları büyük bir panik yarattı. Bir kritik nokta da enerji noktalarının inanılmaz şekilde yayılması bu dönemde kripto para madencileri ne yapacak? Kripto para madencileri satışlara başlarsa ya da satmaya mecbur kalırlarsa, aylardır gördükleri bu tablo dışında çok daha büyük bir yıkım meydana gelebilir. Fekat gerçek sebebe gelecek olursak; kripto para sevkiyatı daha fazla bir sorun var. Kısacası bu iflaslar, satışlar, zor durumlar birer sonuç, sebep değil. Peki sebep ne?

class=”medyanet-inline-adv”>

GERÇEK SEBEP NE?

Kripto paralar özünde merkeziyete karşı ve bağımsız olarak kullanıyor. Bunu güvence altına almak için temelden emin değilseniz, insanların yatırımlarından kaynaklanan süreler boyunca kripto para kullanabilmesidir. Yüksek volatilite ve ülkelerce yasal olarak tam kabul görmemesi nedeniyle kripto paralar temel amacını gerçekleştirememekte.

Fiziki savaş tüm ekonomileri alt üst eden ve riske karşı en üst seviyeyi taşıyan bir durum. Kripto paralar daha emekleme döneminde pandemi, savaş ve ekonomik kriz duvarlarına çarptı.

Teknolojilerinden yatırımlarla sağlıksız bir şekilde büyüyen kripto para güvenliği, mevcut haliyle kendi başına ayakta kalamadı diyebiliriz.

class=”medyanet-inline-adv”>

DAHA DİBİ GÖRMEDİK

Kurumsal yatırımcının piyasadaki yeri, piyasanın olağanüstü durumlarına hazırlıksız yakalanması gibi birçok durum kripto para piyasasını Fed güdümünde bir piyasa haline getirdi. Mevcut kripto paraların geleceği mevcut sistemi yani Fed’in elindedir. Adı merkeziyetsiz ama realitede Fed kararlarından etkilenen kripto paralarda şu an hala daha faiz artırımı beklentisi satın alınıyor. Bu da varlık varlıkları olarak gösterilen kripto paraların elden çıkarılmasına, yani düşmelere sebep oluyor. Her geçen gün bu piyasaya sürülen güven daha da azalıyor.

Sonuç olarak; daha dibi görmedik, bunların iyi günleri ve düşüşler devam edebilir. Düşüşlere şu ya da bu sebep gösterilebilir ama temel analizde “Fed faiz düşürmeye başlayana kadar mevcut kripto paralar için zor günlerin devamının sağlayacağını” düşünüyorum.

BITCOIN VE ETHEREUM’DA BU SEVİYELERE DİKKAT
Rıdvan Baştürk – Baştürk Finansal Danışmanlık

Kripto paralarda en kötü şekilde görüldü mü Uzmanlar değerlendirdi

kripto para hizmetleri 2021 yılı ile 2022 yılı arasında siyah ile beyaz kadar fark var. Geçen yıl pandemi boyunca küresel faizlerin sıfır olduğu ve merkez bankalarının zirvelerinde olduğu bir süreçti. Düşük faiz ve bol para ortamlarında insanların risk almalarını da oldukça yüksekti. Bu büyük borsalar ve kripto paralar rekor üzerine rekor kırdı. Son bir yıldırıcıysa, tam tersi bir durum söz konusu. Küresel baskının kalıcı olmasıyla birlikte başta Fed olmak üzere neredeyse tüm ülkeler birbiri ardına faiz artırırken, ortaya saçılan para ise geri çekiliyor. Bu nedenle risk alma alımı azaldı. Geçen yıl rekor kıran piyasalar bu yıl mülkü kaldıramıyor.

Kripto özelinde, son dönemde FTX borsasında yaşanan olaylar ve bunun diğer borsalara yönelik riskli güvene sahip olmak neden oldu.

RİSKLİ VARLIKLAR İÇİN YENİDEN BİR HİKÂYE OLUŞABİLİR

Küresel bazda sıkılaştırma politikaları sona erdiğinde varlıkların varlıkları için yeniden bir hikâye oluşur. Ancak mevcut ortam ortamını konuşmak için çok erken olduğunu düşünüyorum. Bu ürünler baskı altında kalmaya devam edebilir.

İşin teknik yükümlülükleri ise; Bitcoin’de kısa vadeli 18.000-18.500 dolar bandı dirençli konumunda. Bu bölge üzerine yerleşilemediği her durumdaki görünümü zayıf olacaktır. Aşağıda, 15.500 dolar seviyesi son dönemde önemli bir destek oldu. Bu destekte bir kırılma olursa satış baskısının iyice artmasını bekleyebiliriz.

Ethereum kenarları, görünümü biraz daha pozitif görünüyor. 1000-900 dolar destek gözlemleri üzerinde bir seyir konusu. Bu bölge üzerinde kalınmasını mevcut zor dönemde pozitif olarak değerlendiriyorum.

.

Leave a Comment