Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç: Yabancı orta hakem istiyoruz

Kulüpler Birliği ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un getireceği önemli açıklamalarda bulundu. Türk futbolundaki hakem sınavlarından bahseden Koç, “Son 10 yılda hakemlerden canı en çok yanan okulların başkanı olarak söylemek istiyorum, bu kronikleşmiş bir sorun. Son 20 senede artarak bir sorun haline gelmiş ve bütün da Türkiye’de şampiyonlukların sahada kazanılmadığı görüşü yerleşmiş. Hakemler hakkında kulüplerin Çalıştırılması lazım.İşi her kötü giden kulüpleri 2-3 hafta bir yaygara kopartmasıyla hiçbir yere varamayız” dedi.

‘Geçen sene çok söyledik’

Çözüm önerilerine değinen Ali Koç, “Şu an 22-23 hakemimiz var, 29 hakeme sahip var. Görüşümüzü ileteceğiz.Fenerbahçe olarak geçen sene çok kez söyledik… Sınavlar neden kalktı, biat gidecek hakem mi geliyor diye… Yeni TFF, sınavları geri getirdi ve yeni sınavları da üstüne koydu. Bunun meyve verme zaman alacak.Yapay zeka 3 hakem öneriyordu , 1 kişi manuel olarak oluşturuluyordu. Şimdi yapay zekanın tek hakem önermesinde bulunacağı söyleniyor” ifadesini kullandı.

‘Ne konumlar Bilmiyorum’

Merkez Hakem Kurulu (MHK) için de konuşan Kulüpler Birliği Başkanı Koç, “TFF, iyi niyetle bir şey yapmaya çalışıyor.

‘Bazı kulüpler maaşları ödeyemiyor’

Yayın konusunda da korsan yayının engellenmesinin önlenmesini dile getiren Ali Koç, “Korsan yayın için bir kanun çıktı. Devletimize teşekkür ediyoruz. Ancak daha iyi olması için kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerekiyor. 10 içeriğin 8’i 7’sinin korsanlık bir şekilde maçları İzlenimini gördü.Çünkü bu yayını yapanların hepsi yurt dışında.Kulüpler, federasyon ve yayıncı kuruluşunda çalışıyor.Kasım ayı geçtikçe bazı kulüplerin nefesi kesilecek demiştim.Bugün geldiğimiz noktada bazı kulüpler maaşları ödeyemediklerini ifade ediyorlar.Yazık,çok yazık.Korsan yayın konusu,Türk futbolunun geldiği. noktada en önemli unsurlardan biri” diye konuştu.

‘Brezilya şampiyonu olsun isterim’

Katar’da devam eden Dünya Kupası hakkında da yorum yapan Ali Koç, “Genç nesiller belki Arjantin’i istiyor Messi var diye.Küçüklüğümden beri, favori olsun olmasın, her zaman Brezilya şampiyonu olsun istemişimdir” dedi.

.

Leave a Comment