Küresel ısınma nedeniyle yeni hayvanlar ortaya çıktı

Bilim insanı, küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan birçok yeni hayvan türü keşfetti.

Küresel ısınma nedeniyle yeni hayvanlar ortaya çıktı

Küresel ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları sürekli olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikesi doğru ilerliyor.

Bilim insanı, küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan birçok yeni hayvan türü keşfetti. En büyük değişiklik ise buzların erimesinden dolayı yeni sıcak havaya adapte olmaya çalışan Arktik bölgesi hayvanlarında görüldü.

Yeni türler ortaya çıkmaya başladı

NTV’nin haberine göre, buralarda kutup ayısı ile boz dış birleşimden oluşan “brolar ayı” adlı bir tür oluştu.

Benzer değişiklikler balinalarda, fok balıklarında ve kurtlarda ve daha birçok hayvanda yaşandı.

Küresel ısınma nedeniyle yeni hayvanlar ortaya çıktı #1

‘Brolar ayılar’ veya ‘Pizzlies’ olarak bilinen bu hayvanlar, kahverengimsi bir tonu ve kutup ayısı ile boz ayı karışımı bir burnu bulunuyor.

Avlanma için deniz buzuna çok fazla güvenmeyen bu hayvanlar, Kuzey Kutbu akrabalarına göre daha yüksek sıcaklıklara adapte oluyor.

Doğu Kuzey Amerika’da yıllarca süren ‘çakal kurt’ olarak bilinen bir çakal-kurt melezi görülüyor. 1920’lerde Kanada’da, çakalların bölgelerini batıdan Ontario’daki Algonquin Park’a kadar genişlettikleri biliniyor.

hayvan

Bir diğer melez tür de iki farklı türün çiftleşmesinden geldi. Gri ve beyaz olan yunusları, derin liman olarak Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik’teki ılıman sularda bulunur.

Dall yunusları ise Pasifik’te 65 Kuzey kuzey derece enlemine kadar bulan ve belirgin bir siyah beyaz desene sahipler. İkisinin melezleri, Kanada’nın British Columbia eyaletinin kıyılarında bulundu.

Küresel ısınma nedeniyle yeni hayvanlar ortaya çıktı #3

Dünya risk altında

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan yeni bir rapor, karbon emisyonlarının çok hızlı bir şekilde artmaya devam edildiğini gösterdi.

Rapora göre, emisyonlar bu kadar yüksek göçmenler, dünya 9 yıl içinde 1,5 derecelik önemli bir sıcaklık geçidini yüzde 50 oranında aşma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Araştırmacılar, söz konusu tartışma süreci, daha saldırgan ve gelişen ülkeler için yıkıcı sonuçlar açıkladı.

ısınma küresel nedeniyle yeni hayvanlar ortaya çıktı #4

Araştırmacılar, yükselen ısı ve oksijen sızıntısının, yaklaşık 250 milyon yıl önce Permiyen döneminin sonunda meydana gelen kitlesel yok olma olayını hatırlattığını söylüyor.

Büyük ölüm olarak bilinen bu afet, gezegendeki deniz hayvanlarının yüzde 96’sının ölümüne neden olmuştur.

Leave a Comment