Küresel piyasalarda gündem Fed’in yavaşlama sonuçları

Fed dış ticaret yavaşlama yayını içeren konuşmaları sonrasında dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı güç kesintisi olurken Asya Pasifik’te Çin’in Kovid-19 politikalarının yatırımcı tercihlerine etkisi devam etmesine rağmen daha iyimser bir tablo mevcut.

Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,2 düşüşle 1.289 puandan işlem görüyor. Gelişen ülke para birimleri de ruble öncülüğünde satışa karşı bu sabah primli.

Asya Pasifik’te Japonya hisse senedi kazançlarına öncülük ediyor. Hong Kong Hang Seng ise kayıp yaşıyor. ABD’de birlik günü teknoloji hislerinin endekslerini aşağı çekmesinin ardından gelecek umutlar ılımlı olarak görüyor yükseliyor.

Tahvil piyasalarında sert hareketler görülmezken getirilenler kısa vadelerde artıyor. ABD iki yıllık getirisi iki baz puan artışla yüzde 4,529’a ulaşırken 10 yıllık getiri yüzde 3,894 ile yatay. Spot altın ise yüzde 0,3 toparlanarak ons ​​başına 1.743 dolardan alıcı buldu.

Fed cephesinden yavaşlama sonuçları

Fed üyeleri aralık ayı faiz artışı boyutu için kartlarını birer birer açıyor. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Fed’in gelecek ayki faiz performansını yumuşatmaya gidebileceğini belirtti.

CNBC’ye konuşan Mester “Bir sonraki toplantıda 75 baz puandan yavaşlayabileceğimizi düşündüğümüzü” ifadesini kullandı.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise faiz kararı veren Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz dizilerinin gecikmeli seyrinin görülmesi gerektiğini belirtti. Daly’e göre faizleri yüzde 5’e getirmek “iyi bir başlangıç ​​noktası” olacak.

JPMorgan’a göre varlık varlıklarında kalıcı ralli gerçekleşmesi için Fed’in faiz indirimine gitmesi gerekiyor. Geçmişteki hisleri hakkında iyimser tahminleriyle ün kazananı JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic Fed’in varlıklarında kalıcı bir ralli çalıştırmadan önce faiz işlerini zorlamak durumunda kalacağını belirti. Kalıcı rallinin kısa sürede gerçekleşmesini beklemeyi bekleyen Kolanovic’e göre hisler daha fazla belirgin aşağı yönlü riskle birlikte bir bant genişliğini sürdürecek.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ile piyasalara uyarılarını sürdürdü. Summers’a göre ABD’ye yayılma veya uzun sürecek durgunluk arasında “iki yönlü riskle” karşı karşıya.

Kriptoda yeni krizin adı ‘Genesis’

Kripto para işlem platformu FTX’in iflasının yarattığı bulaşma riski başka iflaslara da sebep oluyor. Dijital varlık aracı kurumu Genesis, Bloomberg’e konuşan unsurlara yakın kaynaklara göre son gün 1 milyar çalışan sermaye maliyeti arayışına girse de bunda başarılı olamadı.

Kaynaklara göre Genesis başarısız girişiminde endüstri balinası Binance’in de kapısını çalın.

FTX izlerinin ardından Genesis, 10 Kasım’da FTX hesaplarındaki 175 milyon dolarlık boyuttaki varlıktan dondurulmasının ardından para çekimlerini ve yeni kredi işlemlerini durdurmuştu.

Kripto varlık yatırımcıları bir sonraki domino taşının düşmesini beklerken Bitcoin 16 bin doların altında tutunuyor.

Leave a Comment