küresel piyasalarda ‘merkez bankaları’ maratonu

Wall Street endeksleri ABD’de güçlü verileri Fed’den daha sert sıkılaştırmayla desteklemesiyle geçen hafta sert acısını kaydetti.

Hafta S&P 500 tarafından yüzde 4,77, Nasdaq 100 yüzde 5,77 giyindi. Fed kararının beklendiği yeni haftanın ilk üretim işleri ABD Borsaları işlemlerinden düşmeye devam ediyor.

ABD’nin 2 yıllık getirisi Cuma 2007 yılı bu yüksek seviyeli testlerden, depolardan depolanan eşyaları bazda sergilemeden kapanmıştı.

Geçen hafta yüzde 0,77 artıyor Bloomberg Dolar Endeksi, bu sabah yüzde 0,2 gelişmela güçlü seyrini sürdürüyoruz.

Bugün Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi nedeniyle İngiltere’de, Yaşlılara Saygı Günü nedeniyle de Japonya’da piyasalar kapalı olacak.

Çin 21 milyon nüfuslu Chengdu’dan alınan politika ile ilgili iki şeyden oluşan kapsamlı bir üründen oluşmaktadır. Yuan ise doların küresel dünyalarda güçlenmesiyle sersemletmeyi 5. haftaya taşıdı.

Çin CSI 300 dalgalı seyrederken, Hong Kong Hang Seng yüzde 1’e yakın ekside.

Yoğun merkez bankası

Bu hafta Fed ve BOE dahil çok sayıda merkez ekonominin enflasyonla tartışmasında toplamda 500 puanın üzerinde faiz artırmamı gerçekleştirmesi bekleniyor.

İlk karar salı günü İsveç Merkez Bankası gelecek, sonra Çarşamba günü Fed kararı açıklanacak. Diğer arama için gözler perşembe gününe çevrilecek.

Riksbank, Fed, Güney Afrika Merkez Bankası’nın 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor. Endonezya’da 25, ülke ve ülke’de 50, Tayvan’da 12,5 baz puan bilgisayardan söz konusu. Elizabeth’in kazasında ölmesi nedeniyle hafta sonu ertelenen Merkez Bankası (BOE da perşembe).

BOE’den 50 baz puanlık bekleniyor. İsviçre Merkez Bankası’nın yüzde 0,25’i politika faizini 75 baz puan tamamlanmala yüzde 0,50’ye yükselterek, eksi faiz sonu biteceği tahmin ediliyor. Japonya ve Brezilya Merkez bankalarının faizleri sabit tutacağı öngörüsü hakim.

Leave a Comment