Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD’yi BM’deki yönergelerine uyardı

Kim Jong Un’un ardından Kuzey Kore’deki en güçlü isim olarak bilinen Kim Yo Jong, ABD’yi İngiltere, Fransa, Avustralya, Japonya ve Güney Kore ile yaptığı ortak bildiri yayınını ağır şekilde eleştirdi.

Kuzey Kore’nin, ABD’nin söylemlerini “egemenlik çerçevesi ve siyasi provakasyon” olarak göreceğini söyleyen Kim Yo Jung, ABD’nin Kuzey Kore’yi silahsız hale getirmek istemesine rağmen daha dikkatli olması gerektiğini ve Kuzey’in kendini savunmayı ele geçiremeyeceğini vurguladı.

ABD’yi “daha vahim bir güvenlik kriziyle karşılaşabileceği” konusunda uyaran Kim Yo Jong, Kuzey Kore’nin ICBM testlerinin, BM Güvenlik Konseyi’nde görüşmelmesini çifte standart kabul ettiklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin, ABD ile Güney Kore’nin askeri tatbikatlarına ve silahlanmalarına karşı çıkmadığını ifade eden Kim Yo Jong, ulusal güvenliklerini korumak için “sonuna kadar en sert şeyi tutacaklarını” kaydetti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ DÜN TOPLANMIŞTI

Kim Yo Jong’un ifadeleri, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’ın BM Güvenlik Konseyi’ndeki açıklamalarının ardından geldi.

Konsey, dün, Kuzey Kore’nin 18 Kasım’da ICBM fırlatması üzerine toplanmıştı.

Kuzey Kore’nin, Konseyden karşılık veya misillemeden kaçınmadan kışkırtıcı ve istikrarı korsan balistik füze denemeleri verdiğinde verdiği Thomas-Greenfield, Konseye, Kuzey Kore’nin yasa dışı kitle imha silahlarını ve balistik füze ilerlemelerini engellemek için önlemlern alınacağı ve Pyongyang’ın devralınacağı bir başkanlık düzenlemesi hazırlayıp sunacağını yaşamıştı.

ABD’nin, Kuzey Kore’nin yasa dışı kitle imha silahları ve balistik füze ilerlemelerinin engellenmesi için önlem alınması çağrısını Fransa, İngiltere, Hindistan, Japonya, Güney Kore’nin de bulunduğu bazı ülkeler desteklemişti.

Leave a Comment