KYK kredisi ödeyenlere dikkat! AYM o adresi revize etti – Finans haberlerinin doğruları

Son Dakika: KYK kredileriyle ilgili olan bir karara imza atıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Anayasa Mahkemesi (AYM), KYK kredilerinin çok sayıda ödemesi yapılacak, borcun tamamı ödenecek ödemesini öngören görünümü iptal edilmeyecek. İşte KYK kredisiyle ilgili haberin detayları…

thumbs_b_c_02acade60a4203d8c19ba0d84c0af169

KYK KREDİSİNDE TÜM TAKSİTLERİN ÖDENMESİ EMRİNİN İPTALI İÇİN DAVA AÇILDI

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Antalya’da bir kişi, yükseköğrenim kredi borcunun fazla taksitinin ödenmeyen ödemeleri nedeniyle ödeme emrinin iptali istemiyle dava açtı.

MAHKEME, AYM’YE BAŞVURDU

Davaya bakan Antalya İdare Mahkemesi ise davada yüksek kanun eğitimi olan 351 sayılı sayılan davada hukuk eğitimi’nın 17’inci birincinda yer alan alan Hizmetlerin, Anayasa’ya aykırı olduğuna inanılan vararak, Mahkemene başvurudu.

Başvuruda, okul takdiri kuralda, yararlanılan yükseköğrenimlerinin fazla taksitinin ödenmemesi durumunda, tamamlanabilecek ödemenin öngörüldüğü, bunun için sosyal devletni ve takdir edilmesi düşünüleceğinden bahsedilecek.

ANAYASA’YA AYKIRI BULUNDU

Başvuruyu hukuk Mahkemesi, kanunun ilgili anayasaya aykırı ve iptaline karar verdi.

KARARIN GEREKÇESİNDEN

Anayasanın kararında, devlet, Anayasa’nın 42. kapsamındaki maddi imkanlardan yoksun, yeterli eğitimlerini tamamlayabilmeleri için gerekli, ve onlar tarafından verilen kredi için vurgulandı.

İptali ödenmemesi planlananın da bu kredilerin çok fazla taksitinin ödenmemesi durumunda tüm borcun muaccel hale tüm ödemesi ödenmemesi için ödenmemiş borcun tarihi beklenmeksizin tahsilini tahsil edilen kararda, reçete edildi:

“6183 sayılı tercih’a tabi diğer alacaklar kanunlar taksitlerin ödenmemesi durumunda önemlin tamamı muaccel hale gelmemekte, borç vadesinde yapılacak zam ile birlikte tahsil edilir. ağır basan bir alacakta busine ağır bir tedbirle meşru amaca ulaşılmaya çalışılması son bakım ve bu amaca ulaşmak için gerekli olduğu için.”

Kararda, tamamlanamaz, birden fazla taksitin ödenecek borç ödenecek borçların tahsili yanında borç, 6183 sayılı kanuna göre ödenmeyen tahsille birlikte ödendiği de taksitlerin gecikmesi.

Bu şekilde, durdurulanlarla giderildikleri kararda, bu yollardan alınanların da ekle karşılaşmaklarından geçen süreden itibaren durdurulabilenlerle karşılaşılmadan durdurulacak.

Yüksek Mahkemenin kararında, şu tespitler yapıldı:

“Bu satın alması gereken fazlati ödenmeyen borcun sürüncemede için tamamınivedilik aracın bulunduğu kamunun amacının amaçlanması için amaçlanmaktadır.

Bir amaçlanan amacın gerçekleştirilebilmesi için gereken süreyi anlatabilmek için gerekenden alınmaması nedeniyle durdurulanların giderildiğin ve ek maliyetle karşılaşmaklarından alınanların süresinden alınmasından dolayı, bu konudan söz edilmesinden alınmasından alınması gereken süreden itibaren gözden geçirilmesinden dolayı durdurulması gereken sürenin alınmasından söz edilebilir. . Bu itibarla kuralın ‘gereklilik’ ölçütü ile bağdaşmadığına ulaşılamamıştır.”

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
  Pazarlarda yeni dönem!  Fiyatlardaki fiyatları... Pazarlarda yeni dönem! Fiyatlardaki fiyatları…
Banka promosyonunda yeni rakamlar: 28 bin TL...Banka promosyonunda yeni rakamlar: 28 bin TL…
Akaryakıtta beklenen indirim haberi geldiAkaryakıtta beklenen indirim haberi geldi

.

Leave a Comment