‘Lozan işletmeci’ girişim dedi! Cihat Yaycı paşa: Türkiye çok dikkatli olmalı

ABD’nin Dedeağaç’a askeri yığınak yapılmasına yönelik, Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı görüşmelerinde bulundu. Yaycı, “Türkiye’nin yakın bir zamanda görüşme’ tercihi söz konusu. Türkiye’nin çok ama çok önemli olması gerekir” dedi. Dedeağaç, ABD için neden önemli? Asıl hedef ne… İşte Yaycı’nın açıklamaları…

abone ol

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Civciv dönemindeki ABD’nin’daki ‘daki ‘Cihat Yaylarının artırması, Deağa Limanı’nı genişletme ve Kıbrıs Kesimine yönelik silah ambargosunun satış amaçlı içindir.

“ABD, NATO ve Batı artık doğu sınırını Türkiye’den Yunanistan’a çekmek istiyor” diyen Yaycı’nın açıklamaları şöyle: ABD’nin Avrupa Savunucusu-21 kapsamında tatbikat programından ve ABD’nin Dedeağaç’a askeri yığınaktan bundan sonra, tatbikatın devam etmesinden bu Tarayıcılı Yunanistan’a hibe edilecek olması esas problem teşkil etmektedir.

“Çok ciddi soru işareti”

-Bu araçlara esas itibarıyla geriye dönük değildir. hibe edilecek olan tank ve helikopterin kime yönelik olması gereken önemlidir. Hibe genel bilgiler taarruz olanlar olması çok dini bir sorudir.

ABD, Dedeağaç’ı ne olarak izliyor? Asıl hedef Türkiye ve…

Dedeağaç’ta yapılan yığınak ile birlikte başkanı Joe Biden’ın küresel planı, ABD’nin dünya planı, ABD’nin geneli olacağı düşünülecek. ABD, NATO ve Batı artık doğu sınırını Türkiye’den Yunanistan’a çekmek istiyor. Dedeağaç, ABD için Balkanlara ve Karadeniz’e giriş kapısı olarak görülüyor. Bunun, Türkiye’yi ve Türk Boğazlarını yanı sıra çevreleme ve kontrol girişimi olduğu da. Artık bir ABD deniz üssü evrilmekte. Bu, Lozan düşürücü bir girişim.

“Türkiye’ye çok değer vermeli”

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) silah ambargo 1 Ekim 2022’den itibaren geçerli olmak üzere kaldıracağını açıkladı. Tarih önemli, çünkü Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti yıl dönümü için kutladıkları tarihlerdir. Esasen bu ambargonun itibari ile, Demir Kubbe’den satın almak için yetiştirilmesi ile ilgili bir şey. Olayı konjonktürel olarak değerlendirdiğimizde Yunanistan’ın saldırganlıkları, Ermenistan’ın Azerbaycan’a eğitim, Dedeağaç’ta ABD deniz gözlemi ve birkaç hafta Suriye’de ABD’li general Rusya’lı teröristleri ziyaret, yine ABD’nin ve ziyaret’ nın PKK’ya destek ve okul turu. Bu durumların gören şudur; Türkiye’nin yakın bir yakınya görüşmesi söz konusu. Ve askeri anlamdaki harekat uygulanacak şekilde yapılacak. Türkiye’nin çok ama çok önemsemesi gerekir.”

“Yunan propagandası”

Cihat Yaycı, Yunanistan’ın Türkiye’deki iletişim başkanlığı modeline benzer bir iletişim modeli kuracağına yönelik olarak da değerlendirdi. Yaycı, “diplomatik olarak Yunanistan’ı gözden geçirdiğinan daha ayrıntılı da kurumsallaşarak ve kuvvetlenerek propagandasını artıracaktır” dedi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

.

Leave a Comment