Macaristan Başbakanı Orban’ın atkısı tartışma yarattı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın geçtiğimiz Pazar günü başkent Budapeşte’de oynanan Macaristan-Yunanistan dostluk maçında taktığı ve üzerinde “Büyük Macaristan’ı” gösteren tarihi bir haritanın bulunduğu atkısı nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

Macaristan Milli Takımı oyuncusuyla bir araya gelen ve boynunda söz konusu atkıda görüldüğü Orban’ın fotoğrafı, sosyal olarak yayınlandıktan sonra komşu Romanya ve Ukrayna’dan tepki geldi.

“ORBAN’I PUTİN’E YAKLAŞTIRIYOR”

Gürsel: Associated Press

Görsel: Associated Press

Romanya’nın Avrupa Hükümeti (AP) milletvekili Alin Mituta’nın gideceğini, Viktor Orban’ın sorumsuzca davrandığını belirterek, “Bu revizyoncu jestler, Orban’ı boyutlarını değiştirme hayali olan Putin’e yaklaştırıyor” ifadeleri kullanıldı. Mituta, Orban’a Avrupa Birliği (AB) liderleri tarafından yaptırım uygulanması gerektiğini kaydetti. Romanya Dışişleri Bakanlığından yapılacaksa Macaristan’ın Bükreş Büyükelçisine, Orban’ın söz konusu tavrının “şiddetle kınadığının” iletildiği vurgulandı. Açıklamada, “Hangi biçimlerde olursa olsun, mevcutlere gerçek ve ortak davranışlara aykırı herhangi bir revizyonist tezahür kabul edilemez” denildi.

UKRAYNA ÖZÜR TALEP ETTİ

Gürsel: Associated Press

Görsel: Associated Press

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko ise ilgili hizmet verecek olması, “Macaristan’da muhafazaist bulundurman teşvik edilmesi, Ukrayna-Macaristan ilişkilerinin bölümlerinin katkısı bulunmuyor. Macaristan’ın Kiev Büyükelçisi Istvan Igyar bakanlığa çağrıldı ve kendisine olayı kabul edemediği görüldü. Ukrayna’nın bu olaydan öngörülmesi nedeniyle beklenen ve bundan sonra Macar tarafının devletinin bütünlüğüne saygısızlık sayılabilecek adımlardan kaçınmasını umduğu vurgulandı” kullanım kullanıldı.

ESKİ MACAR KRALLIĞI

Gürsel: İHA

Görsel: İHA

“Büyük Macaristan” olarak nitelendirilen harita, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan 1920 Trianon Antlaşması gizlenen kaybolan Macar topraklarını kapsıyor. Eski Macaristan Krallığı’nın bazı bölümleri şu anda Romanya, Sırbistan, Ukrayna, Hırvatistan ve Slovakya sınırları içinde yer alıyor.

* Haberin görseli Viktor Orban’ın Facebook videosundan servis edilmiştir.

Leave a Comment