Matrah anlatımı otomobilde satışları durdurdu

Otomobil fiyatlarında bazı modellerde ödül verecek ÖTV matrah artışı düzenlemesi için 1 Aralık’a tarih verilmesi, otomotiv satışlarında sert frene neden oldu.

Otomotivciler, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati‘nin anlatımının ardından dün satışların durma noktasına geldiği, ayrıca fırsatçılara da günün doğduğunu dile getirdi. Sektör görevlileri, sürekli olarak daha fazla kayıp yaşanmaması için Bakan Nebati’ye çağrı yaparak, ilgili düzenlemenin ayrıntılarının zaman kaybetmeden açıklanarak, hemen uygulamaya alınmasını istiyor.

ekonomim.com’un haberinde yer alan bilgiye göre, endüstri çatısı amacı olan OYDER, ODD ve OSD yetkileri dün itibarıyla ilgili acil olarak toplandı. İlgili STK’lar tarihin öne çıkarılması talebini ortak bir yazıyla bakanlığa iletmeyi planlıyor.

Matrah güncellemesine yönelik ilk kez belirli tarih verilmesi, sonuçların şok etkisi etkisi.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, önceki gün, “Geçmiş tarih verilen belgeler, araç almayı düşünen tüketiciler bir beklentiye girme durumu söz konusu oluyor. Umarız ki uzun süre beklenen matrah güncellemesi bir önceden uygulamaya alınır” açıklamasını yapacak.

Matrah güncellemesi ocağı yaptırmıştı

Aracın vergisinin fiyatını elindeki ÖTV matrah limitleri, ilk kez 2016’da tutuklanmıştı. Lüks, orta ve ekonomik sınıftaki araçlardan alınacak vergi oranlarını farklılaştırmayı hedefleyen uygulama yüzde 45, 50 ve 60 olmak üzere 3 farklı dilimden oluşuyordu.

2020’de yüzde 60’lık dilimin yerini yüzde 80 aldı. Ardından Ocak 2022’de yüzde 60 ve 70 ara dilimler oluşturuldu. Ancak kur artışı ve yüksek yayılma paralelinde, piyasada yüzde 80 ÖTV dilimine giren sadece 1-2 model kaldı. Bu nedenle hem misafir hem de otomotivciler acil bir matrah düzenlemesi yapılmasında görüşüldü.

Piyasada 7 ila 10 aracı fiyatı düşebilir

Matrah güncellemesi konusunda 1 Aralık’a tarih verilmiş olsa da dizinin başından ne olacağı açıklanmadı. 2016’dan bu yana yapılan son üç ÖTV matrah düzenlemesinde dizinin bölümünün yüzde 30’lara taşınması olmuştu.

Ancak, geçen bu sürede yüksek güce ve kur artışına paralel otomobil fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde zam oldu. Sektörü zorlamak, ÖTV matrah artırımının da en az yüzde 100 olması gerektiği görüşünde birleşiyor.

Bazı sektörleri gözleme göre, hayvanların ÖTV gelirinden bu oranda vazgeçmesi mümkün. Matrah dizi oranı henüz bilinmediği için, fiyatların hangi miktarda etkileyeceği de net değil. Ancak uzman, yüzde 100’e yakın bir matrah artışının otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 10-15’e varacağını belirtiyor. Yapılan işleme göre, ancak yüzde 7 ile 10 arasında araç fiyatından aşağı yönlü bir hareket olabilir.

Leave a Comment