Meclis’te Süleyman Soylu tartışması

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanlığı vekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’da, 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle milletvekilleri gününü anlamlandırma konuşmaları yaptı. Gündem dışı konuşmaların ardından, grup başkanvekilleri söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

“YARIM MİLYONA YAKIN ATANAMAYAN ÖĞRETMEN VAR”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, bölümlerin sorunlarına dikkat etmeye devam ediyor “Yarım milyona yakın atanamayan öğretmen, çalıştırma öğretmenlikten, sözleşmeli öğretmenlikten çalıştırmadan çalıştırmaya devam ediyor. Hepsinin birlikte olması gerekir. Öğretmenler Günü’nde bir araya gelmelerini bir gün konuşmadan sonra unutmak hiçbir şey halletmiyor esasen değerlendirmek” yorumunda bulundu.

“SABREDİN 5 AY KALDI”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, ana zorluklara değinerek, “Ücretli, sözleşmeli ya da kadrolu çalışan öğretmenlerimizi tüm zorluklara, zor ekonomik şartlara rağmen gösterdikleri insanüstü gayret için, beklentileri, gençlerimizi, geride bırakma konusunda hiçbir fedakarlığı esirgemedikleri için bütün öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğilmeyi bir borç vermeyi bir yürüttü” ifadelerini kullandı.

Zor eğitimli bir emekli olduğunu da vurgulayan Altay, “Atanamayan, atanmayan öğretmenlerimiz var, 700 bini buldu. Onlara, ne yazık ki şimdilik sadece ‘Sabredin, 5 ay kaldı’ demekten başka da varmaktan bir şey gelmiyor” mesajı kullandı.

“YÜZDE 140 ORANINDA BİR ARTIŞ VAR”

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle sözlerine şehit öğretmenleri anarak başladı. Zengin, yaşadıklarını şöyle anlattı:

  • 2000’li yılların başında Türkiye’de 500 bin öğretmenimiz vardı, bugün özel günler da görev yapan öğretmenlerimizle bu sayı 1 milyon 200 bine ulaşmış durumda yani nereden bakıyorsak bakalım yüzde 140 oranında bir gösteri var. Sevindirici olan, yüzde 59’unu kadınlar oluşturuyor. Kadın öğretmen Türkiye’de çok etkili insanlarımızın yetişmesinde, özellikle ilkokul çocuklarında kadınların satışı tartışılmaz.
  • Aynı zamanda, öğretmen başına düşünün öğrenci öğrenimi çok ciddi bir ilerleme var ve OECD ölçüleriyle birebir aynı, bu manada okullarımızın almadığı kişiler, ailelerin çoğu çok önemli bir gelişmeye olayıyet verdi. Özellikle, son yüzyıllar öncesi okul eğitiminin ne kadar önemli olduğu anlaşıldığı için okul öncesi eğitime ayrıca bir önem arz ediliyor, bir imkan açılıyor ve son atanan öğretmenlerimizden, 20 bin öğretmenden 7 bin 500’ü okul öncesi eğitimle ilgili öğretmenlerimiz.

AKP İLE CHP ARASINDA GERGİNLİK

Genel Kurul’da, AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu söz alarak, CHP Grup Başkanıvekili Özgür Özel’in, Trabzon’da hükümetin Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik söylediği sözleri anımsatarak, “CHP Grup Başkanıvekili Özgür Özel adeta fitne saçıp nifak kusmuştur. İstiklal Caddesi katliamcılarını değil, Karkamış’ta 5 yaşındaki bebeği roketatarla havaya uçuran alçakları değil, gecesini gündüzüne katarak bu hain saldırılara karşı koyan hükümeti ilgili bakanını hedef almıştır. Terör birimlerine, tespit edilen kartellerine virüs bulaştıran her darbe bunları acıtıyor gibi saldırıyorlar Merkez Bakanlığı’na, polisimize, askerimize. Bakan bey oralara vurdukça ses bunlardan geliyor” dedi.

CHP Grup Başkanı Engin Altay, Bahar Ayvazoğlu’na yanıt vermek için çıktığı kürsüde hükümette Bakan Süleyman Soylu’ya yüklendi.

Altay, “Sayın Ayvazoğlu’nun Sayın Soylu’yu bir hemşehri tesanütüyle savunma güdüsünü anlayışıyla karşılarım ama bunu yaparken yani biraz dikkatli dil kullanmak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti’ni itibarsızlaştırmak bizim değil, Soylu’nun yaptığı bir şey sayın vekilim. Türkiye Cumhuriyeti bugün kara paradan, görüldüğünden dolayı gri listeye alınmışsa bunun sebebi sadece ve sadece Süleyman Soylu’dur. Bu çok açık. İstiklal saldırısını değil de Karkamış’ta 5 yaşındaki bebeği havaya uçuran odakları değil de ilgili bakanı hedef almışız. O ilgili bakan görevi yapsaydı, o havaya uçurulan 5 yaşındaki çocuk ve o öğretmenimiz şimdi hayatta kalırsa” diye tepki gösterdi.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin de Altay’a yanıt vermek için söz alarak “Eğer üslupla ilgili bir sıkıntıdan yola çıkarak bir konuşma yapıyorsanız aynı üslubu sizin kullanmamanız lazım yani bu işin raconu böyle olmalı. Şimdi, bir tarafta Türkiye Cumhuriyeti’ne saygı duyacaksınız, duymamız lazım. Bakanlığa saygı duyacaklarını ifade edebilir ama Bakanla ilgili ağza alınmayacak ifadeler kullanacaksınız” diye konuştu.

Engin Altay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, TBMM Planı ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yöneltilen söz sözünü anımsatarak, “Muhalefetin bir bakana, ‘Suç işleri bakanını’ açıklayacağı bir açıklama, ağza alınmayacak bir ifade Değil ama bir bakanın, aşırılık atanmış bir bakanın Planı ve Bütçe Komisyonu’nda Türkiye’nin en büyük 2’nci partisinin Genel Başkanı’na benim şimdi burada ağzıma alamayacağım bir lafı etmesi, işte o biraz farklı bir şey olur” değerlendirmesinde bulundu.

‘HACMİ KADAR KONUŞMAK’ TARTIŞMASI

Engin Altay’ın Bakan Soylu’nun, “Bir parti MKYK izleme mafyadan her ay 10 bin dolara ulaştığını bildiği” şeklindeki anımsatması üzerine tartışma çıktı. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, CHP’li Engin Altay’ın gideceği, “Çok provokatif bir konuşma” olarak değerlendirdi, “Ya yoğunluğu kadar konuş diye bir şey sayın Altay” dedi.

Altay, “O ne demek?” diye sordu. CHP’li milletvekilleri de Zengin’in bu sözlerine oturdukları yerde tepki gösterdi. Altay, “Hacmi kadar konuş” ifadesinin, bir siyasi parti grup başkanıvekiline söylenmeyecek bir ifade olduğunu dile getirdi.

Zengin de, “Ben söylerim” diye karşılık verdi. Altay’ın, Süleyman Soylu için “Suç işleri bakanı” diye ifade etmesi tartışmanın devam etmesine neden oldu. Ardından, muhalefet partilerinin grup beklentilerine geçildi.

Genel Kurul’da, İYİ Parti’nin devlet ve özel kuruluşlarında çalışan zorluklar, HDP’nin belediyelerle kamu kullanım kullanımı ve CHP’nin çoğunluğu özlük ile ilgili grup görüşleri görüşlerek, hakları reddedildi. Grup önerilerinin ardından, ‘Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Leave a Comment