Memenizde bu dersler varsa doktora gitmelisiniz

Kadınların, erkeklere oranları, meme kanserine yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu yüzden sık sık sık kontrol ederek, kansere karşı kendinizi gruplarsınız. Aynı zamanda erken evrede bir teşhis konulabilirse, kanser atlatma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Memenizde bu dersler varsa doktora gitmelisiniz…

Kadınların, erkeklerine oranla meme kanserine yakalanma riski daha yüksektir. İşte bu nedenle, kadınların sık sık memelerini kontrol etmesi gerekir. Çünkü kansere karşı erken evre hayatı kurtarıcı olabilir. Peki doktora gitmenizi gerektirebilir mi? Memenizde bu dersler varsa doktora gitmelisiniz.

haber-fotograflari-2022-11-24t131222-485.jpg

MEMENİZDE BELİRTİLER VARSA DOKTORA GİTMELİSİNİZ

1- İçe dönük meme ucu

Memenizin ucundan içe dönme söz konusuysa, bunu bir tehlike sinyali olarak algılayabilirsiniz. Çünkü normal şartlar, meme ucu çıkık olmalıdır. Eğer içe dönük bir durum söz konusuysa bir uzmana başvurmalısınız.

2- Meme yumruları

Meme kanserine karşı, elle kontrol birçok uzman öneriyor. Eğer siz de rutin bir kontrol sırasında yumru hissediyorsanız, o zaman doktora başvurmalısınız. Tabii ki her yumru kanseri almaz. Tıkanmış bir kanal, iyi elde etmek isteyenler gibi faktörler söz konusu olabilir. Ama yine de uzman kontrol ölçümü önemlidir.

3- Kanlı akıntı

Meme kanserine işaret edebilen en büyük yapılardan biri meme ucundan gelen kanlı akıntıdır. Böyle bir şey yaşarsanız mutlaka doktora başvurarak, yaşadığınız sorunu dile getirmelisiniz. Bu akıntının, bir başlangıcın yan etkisi de olabilir ama ciddi bir belirti olduğunu sakın unutmayın.

4- Meme ağrısı

Memelerinizde bazı ağrılar söz konusu olabilir. Kötü bir emzirme seçimi, ağır egzersizler, normal dönem gibi muayeneler nedeniyle ağrıyı yaşayacaksınız. Ancak bir haftayı aşan bir meme muayenesi için bir doktora gitmeniz gerekiyor.

5- Ağrılı meme ucu

Meme ucunda ağrı varsa, renginde bir değişiklik söz konusuysa uzmana görünmelisiniz. Çünkü bu kanserin karakterinin işaretidir.

6- Meme şeklindeki değişiklik

Memelerinizin programları. Emzirme, yaşlılık gibi incelemelere bağlı olarak şekil değişimlerini gözlemliyorsunuz. Ancak normal bir değişim söz konusu olursa bir doktora giderek kontrol etmeyi tavsiye ederiz.

7- Meme etrafındaki kuru cilt

Memelerinizin etrafındaki egzama benzeri bir kuruluş söz konusuysa, derinizde pullanma varsa o zaman şüphelenmelisiniz. Bir doktor kontrolünde memelerinize bakmak iyi olabilir.

8- Meme derisinde buruşma, çukurlaşma

Eğer meme derinizde buruşma, çukurlaşma söz konusuyla yine doktora başvurmalısınız. Tek başına bir belirti çok dikkat çekmeyebilir ama bu bakışlardan birini bile yemeden gelse, kendini riske atmamak adına mutlaka uzmana vermeli.

Leave a Comment