Meral Akşener’den ‘operasyon’ açıklaması: Ordumuza başarı tebrikler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul programı kapsamında bugün saat 11.30’da emekli ve çalışan öğretmenle Beyoğlu’nda gerçekleşen kahvaltıda bir araya geldi.

Akşener’e, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve milletvekilleri şişeledi. Kahvaltının ardından Meral Akşener ve öğretmen hep birlikte öğretmen marşını okudu.

Meral Akşener Suriye ve Kuzey Irak’a karşı Pençe-Kılıç Hava Harekatı’ndan bahsederek “Dün gece geçiş evi Suriye’de başlangıç ​​sınırı ötesi harekât için ordumuza başarı bekliyoruz. Askerlerimizin ayağına taş değmesin, inşallah her şey bizim öngördüğümüz gibi milletimizin hisyatına uygun olarak gelişiyor. O nedenle o zorlu bir toplulukta. Allah kolay kılsın diyorum.” dedi.

“CUMHURİYET BİR ŞEYİ BAŞARDI O BAŞARILAN DA EĞİTİMDİR”

Cumhuriyet bir şey başardı. O başarılan da eğitimdir. Önce öğretmen yetiştirdi. En zor şartlar altında bile öğretmen yetiştirmekten vazgeçmedi. Yatılı öğretmen okullarında kız veya erkek bu çocuklar Türkiye’nin her tarafından görünen diğer çocuklarla bir araya getirdi. Kardeş yaptı ve bir araya gelen iletişimini ömür boyu sağlamalarını sağladı. ‘Biz, eğitim ordusuyuz, bu ülkeyi kalkındıracağız’ diyerek bizleri mezun etti, kardeş etti, dost etti, bu ülke için nefer verdi.

Bu tür okullar kapatılarak, arkasından köy okulları kapatılarak, arkasından öğretmenlik mesleği ki hiçbir zaman çok yüksek maaş alan bir meslek olmamış ama dünyanın her yerinde ve Türkiye’de herkesin saygı gördüğü bir meslekti ve öyle olmalıdır. Sözleşmeli öğretmen olamaz, böyle bir şey var mı? Ücretli öğretmen olamaz. Kadrolu öğretmen, şu öğretmen, bu öğretmen. Bu zamana kadar öğretmen yetiştiren üniversiteyi açacaksınız. Aklın yok mu? O beğenmediğin zaman, o beğenmediğin Cumhuriyet’i kuranların aklını yoklamak mı istiyorsun? Gerektiği kadar öğretmen yetiştirip onu birinci sınıf eğitimip, öğretip ondan sonra da kökten başlayan kalkınmanın neferi haline gelen Cumhuriyet’in bu başarısını ille de ortadan kaldırmak mı lazımdı kardeşim?

“KÖY OKULLARI KAPATILMAMALIYDI”

Diğer okulları yayınladınız, tamam. hiçbir hesap kitap yok tamam. Ama öğretmenlik mesleği ve öğretmenlik konusunda bunları yapmamız gerekiyor. İster 30, ister 40 öğrenci olsun bu köy okulları kapatılmalıydı, öğretmen okulları kapatılmamalıydı ve eğitimdeki bu keşmekeş, karmaşa asla olmamalıydı.

“MERAL AKŞENER ÜZERİNDEN ANLATTIĞIM ŞEY TÜRKİYE’NİN HALİDİR”

Sadece ve sadece öğretmen okulu mezunu olup 15 yıl üniversitede, 2 yıl lisede öğretmenlik yapmış meslektaşınız olarak ilkokul öğretmeni olmuşum, üniversiteyi bitirmiş sonra öğretmen liseliği geçmişim sonra bir sınav açık o sınava girmişim üniversitede asistanlık çıkışım sonra hoca olmuşum. Bütün bunları sağlayan o köyden çıkıp Bursa Öğretmenlik Okulu’nun sınavına girmiş olmuş. Bir şey değişti yaşam tarzı her şey değişti. Meral Akşener üzerinden taşıdığım şey Türkiye’nin halidir.

“ÖĞRETMENLERİN KALBİNİN, KAFASININ RAHAT OLMASI GEREKİR”

Bir şey daha öğretilirdi; başkasının çocukları sınıfının içindeki arşivinden senin oyunundadır. Çoğumuz ailemizin dışında bir şehirde görev yapmışsak onlara bakıcı bakardı. Doğumdan itibaren hasta olur korumayı verirsiniz bakıcıya teslim olursunuz ve okula gidersiniz. Öğretmenler izin vermeyi almayı bilmezdi. O kapıdan girene kadar kafanızda asansörü vardır. O kapıdan içeriye girersiniz, eve geldiğiniz izlenimi, endişesi kapıları dışında kalır, içeri girince her öğrenciniz evladınızdır ve oradaki manzara süre boyunca onların çalman çalmamak için kendi hayatındaki her şeyi unutursunuz. Bu eğitim verilirdi ama günlük yaşam da sizin kafanızın rahat olduğu bir ortamda da sağlanıyordu. Biz saygı görürdük. Herhangi bir topluluğa girdiğimiz zaman herkes yükselir yer verirdi. Bazı köylerde, köylü yemek odasıydı. Burada paradan hiç söz etmedim ama inanılmaz bir saygı vardı. İnsanlar da bilirdi ki evladının yetiştirdiği öğretmene teslim etmiştir.

İddia ediyorum bir öğretmeni kendi oyununa veremediği, imkan bulamadığı emeği, ‘başkalarının oyununa’ seslendirdi. Onun için kalbinin, yükünün rahat olması gerekir. Yarının endişeleriyle karşılanır bir sabah unutulmalıdır. 5 çeşit 6 çeşit öğretmen tanımının alınması gerekir.”

.

Leave a Comment